Medžio drožėjų ir kalvių pleneras „Daugiau nei amatas“

Po ilgos pertraukos Radviliškyje vėl vyksta medžio drožėjų ir kalvių pleneras „Daugiau nei amatas“. Rugpjūčio 22 d. prie Radviliškio miesto kultūros centro vyko plenero atidarymas. Dalyvius ir svečius pasveikino Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, kūrybiškumo ir geros nuotaikos palinkėjo Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis. Atvykę Acokavų, Kutiškių ir Karčemų bendruomenių nariai linkėjo gero darbo, išsakė savo viltis ir palinkėjo, kad visus dalyvius aplankytų mūzos.

Lietuvos kryždirbystė – tradicinių lietuviškų kryžių kūrimas, lietuvių liaudies meno šaka. 2016 metais sukanka 15 metų, kai kryždirbystė įrašyta į UNESCO Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą. Šiam plenerui suteiktas Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos patronažas.

Renginio vedėjas Gediminas Kestenis pristatė plenero dalyvius, tautodailininkus: Eugenijų Arbušauską, Kęstutį Benediką, Saulių Lampicką, Edvardą Bielokopitovą; kalvius: Stanislovą Špuką ir Giedrių Malinauską. Grodamas gitara ilgesingą dainą padainavo E. Arbušauskas. S. Špukas tradiciškai, kurtinančiu garsu, iššovė iš savo pagamintos patrankos, visiems sukėlė daug emocijų ir juoko, paskelbė apie plenero atidarymą.

Į plenerą buvo pakviesta menotyrininkė Skaidrė Urbonienė. Ji daug metų analizavo medinių koplytstulpių, koplytėlių, stogastulpių, kryžių iš sodybų, pakelių ar kaimo kryžkelių paskirtį, statymo priežastis. Menotyrininkė pristatė parodą „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“. Parodos organizatorius – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija. Parodos lankytojai galėjo pasigrožėti ir išgirsti, kuo ypatingi įvairių Lietuvos regionų kryžiai, koplytstulpiai, dievukai, ką jie simbolizavo, ko žmonės prašydavo aukodami. Papasakojo apie savo patirtį tyrinėjant kryždirbystės objektus užsienyje.

Po parodos pristatymo vyko menotyrininkės S. Urbonienės seminaras „Šiaurės Lietuvos kryždirbystės tradicija“. Seminaro dalyviai gėrėjosi skulptorių išmone ir jų darbų įmantrumu, kuris būdingas Šiaurės Lietuvos regionui. Po seminaro plenero dalyviai nuvyko į Kryžių kalną.

Medžio drožėjai ir kalviai savo darbus baigs sekmadienį, rugpjūčio 28 dieną. 18 valandą vyks medžio drožėjų ir kalvių plenero „Daugiau nei amatas“ uždarymas.

Plenero metu sukurti kūriniai bus padovanoti Acokavo, Kutiškių, Karčemų kaimo bendruomenėms. Vienas kryždirbystės objektas, kaip padėka už dovanotus ąžuolo rąstus, papuoš VĮ Radviliškio miškų urėdijos aplinką.

Projektui suteiktas Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos patronažas. Projektą iš dalies finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, LR kultūros ministerija, Radviliškio rajono savivaldybė, rėmėjai: VĮ Radviliškio miškų urėdija, UAB „Favoritas“, UAB „JVG“, UAB „Sidma“.

Radviliškio miesto kultūros centro informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE