NULL

Kuo per šventes kvepia žinomų radviliškiečių namuose?

Aušra LAURINKIENĖ

Didžiausios metų šventės visuomet asocijuojasi su virtuvėse besisukiojančiomis šeimininkėmis, šeimai ruošiančiomis gardžiausius valgius. Kokie aromatai ypatingomis progomis kutena nosis žinomų Radviliškio rajono žmonių virtuvėse?

Kad nereikėtų tenkintis prekybos centruose parduodamais jau paruoštais valgiais, nusprendėme pakaišioti nosis į jų valgiaraščius ir siūlome išbandyti jų šventinių patiekalų receptus.

Marinuota kepta žuvis su daržovėmis

Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Rita Vaigauskienė siūlo išbandyti jos šeimos mėgstamą patiekalą – marinuotą keptą žuvį su daržovėmis.

Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Rita Vaigauskienė sako, kad Kūčių vakarienę visuomet valgo pas tėvelius: Susirenka visa mūsų šeimyna. Vaikai puošia eglutę, suaugusieji baigia ruošti patiekalus, serviruoja stalą. Vakarienę pradedame malda. Palinkime vieni kitiems gerų ateinančių metų, prisimename mirusiuosius. Kadangi tėvelio tarp mūsų jau nebėra, tai jam visuomet yra paliekama tuščia, paserviruota vieta. Mama pradeda laužyti kalėdaitį dalydamasi su visais esančiaisiais. Po vakarienės laukiame Kalėdų Senelio. Deklamuojami eilėraščiai, dainuojamos dainelės, dalijamasi dovanėlėmis, o vėlų vakarą skubame į Piemenėlių mišias“.

R. Vaigauskienė siūlo išbandyti jos šeimos mėgstamą patiekalą – marinuotą keptą žuvį su daržovėmis.

Marinuotai keptai žuviai su daržovėmis reikės:

400 g žuvies (geriausia filė),

2 didelių morkų,

1 didelio svogūno,

1 didelio žalio agurko,

pipirų,

druskos,

miltų.

Marinatui:

4 v. š. obuolių acto,

6 v. š. aliejaus,

1 a. š. druskos,

2 a. š. cukraus.

 

Kaip gaminti?

Daržoves reikia supjaustyti šiaudeliais. Sumaišyti visus marinato ingridientus ir užpilti ant daržovių. Žuvį supjaustyti 2 cm storiu, dėti druskos, pipirų, apvolioti miltuose ir apkepti kol šiek tiek apskrus. Dar karštą žuvį dėti ant daržovių ir lengvai pramaišyti, kad viskas susijungtų. Taip paruoštą žuvį uždengti ir palaikyti šaldytuve. Kuo ilgiau pastovės, tuo bus skaniau. Paprasta ir skanu“, – tikina Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja.

Tuno apkepas

Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė per šventes skuba kepti tuno apkepą.

Paklausta, kokį patiekalą kasmet būtinai patiekia ant šventinio stalo, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorė Jolanta Margaitienė šypteli: „Mūsų mėgstamiausias – tuno apkepas. Siūlau išbandyti ir, neabejoju, nusivylusių nebus“.

Tuno apkepui reikės:

2 pakelių sluoksniuotos bemielės tešlos,

3 skardinių tuno gabaliukų savose sultyse,

2 svogūnų,

5 obuolių,

3 kiaušinių,

2 šaukštų grietinės,

200 g lydyto sūrio,

miltų,

prieskonių žuviai,

pipirų.

Kaip gaminti?

Ruošiant tuno apkepą reikia pabarstyti kepimo skardą miltais bei iškloti iškočiota sluoksniuota tešla taip, kad tešlos galai būtų šiek tiek atlenkti į viršų. Ant tešlos pabarstyti sutarkuotą lydytą sūrį, smulkintą tuną. Alyvuogių aliejuje pakepinti juostelėmis supjaustytus obuolius bei svogūnus ir dėtį į skardą ant sutarkuoto sūrio bei tuno. Visa tai reikia užpilti trijų kiaušinių, grietinės, prieskonių ir trupučio miltų plakiniu. Galima apšlakstyti majonezu. Likusiu sluoksniuotos tešlos lakštu, supjausčius juostelėmis, uždengti skardoje esantį turinį. Aptepti kiaušinio tryniu ir kepti, kol pagels. Skanaus!

Baravykų barščiai ir baravykų virtinukai

Radviliškio rajono vicemero Kazimiero ir jo žmonos Teresės Augulių namuose pati svarbiausia ir laukiamiausia šventė – Kalėdos. Asmeninio albumo nuotr.

Kalėdos – tai pati svarbiausia ir laukiamiausia šventė rajono vicemero Kazimiero Augulio namuose. Jo žmona Teresė Augulienė „Radviliškio naujienoms“ pasakoja, kad prieš šventes visuomet sugrįžta vaikai, puošiami namai, aplanko Kalėdų Senelis, ruošiamas gausus vaišių stalas: Ant Kūčių vakarienės stalo dedami tik tai progai skirti patiekalai. Aš gaminu ypač daug patiekalų su grybais. Vaikai labiausiai mėgsta baravykų barščius ir baravykų virtinukus. Mano vyras – prisiekęs grybautojas, tačiau grybų nevalgo. Kūčių vakarienė – vienintelė išimtis, kada ir jis paskanauja visų patiekalų…“ – šypteli T. Augulienė. Ji siūlo išbandyti du mėgstamiausius patiekalus – baravykų barščius ir baravykų virtinukus.

Baravykų barščiams reikės:

poros saujų džiovintų baravykų,

poros kubelių vištienos sultinio ,,Gallina Blanca“,

1 lauro lapo,

2 juodųjų pipirų,

druskos,

arbatinio šaukštelio sviesto.

Kaip gaminti?

T. Augulienė sako parenkanti pačius gražiausius baravykus ir dubenyje iš vakaro užpilanti šaltu vandeniu. Kitą dieną juos reikia lengvai nuspausti ir dėti į maždaug 4 litrų verdančio vandens puodą. Pavirti apie 20 minučių, tuomet kiaurasamčiu grybus išgriebti ir supjaustyti siauromis juostelėmis. Jei grybai labai maži – galima jų ir nesmulkinti. Tuomet dėti atgal į tą patį puodą, sumesti abu kubelius vištienos sultinio, pagal skonį pridėti druskos, lauro lapą ir pipiriukus. Ant lengvos ugnies virti vėl apie 20 minučių ir galiausiai įdėti šaukštelį sviesto. Tiekiant į stalą, galima pagardinti petražolės lapeliu ar žiupsneliu krapų.

„Pirmą Kalėdų dieną šeima vietoj rytinės kavos ieško barščių likučių. Pasišildo, tada jau dedasi grietinės, kurios per Kūčių vakarienę nedera vartoti, ir pusryčiauja“, – sako rajono vicemero žmona.

Baravykų virtinukams reikės:

3-4 saujų džiovintų baravykų (tinka ir kitokie džiovinti grybai),

vieno svogūno,

1,5 pakelio sviesto,

valgomojo šaukšto krakmolo,

prieskonių ,,Sauda“,

druskos,

miltų,

1 kiaušinio,

vandens.

Kaip gaminti?

Grybus, kaip ir ruošiant barščius, iš vakaro reikia užmerkti šaltame vandenyje. Rytą juos stiprokai nuspausti ir sumalti mėsmale. Iš miltų, kiaušinio, vandens ir trupučio druskos užminkyti vidutinio kietumo tešlą. Kol tešla brinksta, į keptuvę dėti pusę pakelio sviesto ir jame trumpai pakepinti smulkiai supjaustytą svogūną. Tada dėti maltus grybus, krakmolą, truputį prieskonių, druskos ir viską kepti nuolat maišant, kol pasidaro vientisa masė. Tuomet plonai kočioti tešlą, dėti po arbatinį šaukštelį grybų masės ir formuoti virtinukus. Kol jie verda pasūdytame vandenyje, išlydyti 1 pakelį sviesto padažui.

„Dabar pas mus prie Kūčių stalo sėda aštuoni žmonės. Tai ir produktų kiekis numatytas tokiai šeimai. Kiekviena šeimininkė žino savo šeimos narių apetitą ir stengsis, kad visi būtų sotūs. Patarčiau gaminti daugiau, nes rytojaus dieną visi tikrai ieškos jūsų skanėstų likučių. Visiems visiems linkime šiltų, malonių, sočių, sveikų, turtingų, laimingų Naujųjų metų“, – visos savo šeimos vardu rajono gyventojams linki T. Augulienė.

Silkė su džiovintais obuoliukais

Radviliškio rajono meras Darius Brazys ir jo žmona Egita per šventes būtinai paskanauja silkės su džiovintais obuoliukais. Autorės nuotr.

Radviliškio rajono mero Dariaus Brazio žmona Egita sako šventiniam stalui visuomet ruošianti šeimos jau pamėgtą patiekalą – silkę su džiovintais obuoliukais. „Žinoma, dažniausiai šis patiekalas būna skirtas Kūčių stalui, tačiau puikiai tinka ir kitomis progomis. Siūlau išbandyti – tikrai nenusivilsite ir Naujuosius metus sutiksite skaniai“.

Silkei su džiovintais obuoliukais reikės:

4 silpnai marinuotos silkės filė juostelių,

2 stiklinių džiovintų obuoliukų,

1 svogūno,

majonezo.

Kaip gaminti?

Ruošiant šį patiekalą, silkę reikėtų supjaustyti gabalėliais ir sudėti į tam skirtą indą. Obuoliukus pavirti 2 minutes, kol suminkštės, po to juos sumalti ir sumaišyti su susmulkintais svogūnais bei majonezu. Gautą masę užkloti ant supjaustytos silkės. „Labai greita, paprasta ir skanu“, – sako Egita Brazienė.

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE