NULL

Kokius brandos egzaminus šiemet pasirinko laikyti rajono abiturientai?

Jau kitą savaitę – birželio 22 dieną – prasideda valstybinių brandos egzaminų sesija, kuri tęsis iki liepos 21 dienos. Pirmas egzaminas pagrindinėje sesijoje bus anglų kalbos valstybinis egzaminas, o paskutinis – fizikos valstybinis egzaminas. Liepos 22 dieną prasidės pakartotinė sesija, kuri tęsis iki rugpjūčio 4 dienos. Kokius brandos egzaminus šiemet pasirinko laikyti Radviliškio rajono abiturientai? Ar mūsų krašto mokinių pasirinkti egzaminai labai skiriasi nuo visos šalies abiturientų pasirinkimų?

Rajono gimnazijose mokosi 278 abiturientai

Kaip informavo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Plukienė, 2020 metų gegužės 25 dienos duomenimis, Radviliškio rajono gimnazijose mokosi 278 abiturientai, iš jų: 8 – Lizdeikos gimnazijos suaugusiųjų klasėse, 18 – Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centro Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriuje, Lizdeikos gimnazijoje – 149, Radviliškio r. Šeduvos gimnazijoje – 37, Baisogalos gimnazijoje – 27, Radviliškio r. Grinkiškio J. Poderio gimnazijoje – 8, Sidabravo gimnazijoje – 16, Šiaulėnų M. Šikšnio gimnazijoje – 15.

2020 metų pagrindinės sesijos valstybiniai brandos egzaminai prasidės birželio mėnesį užsienio kalbų VBE kalbėjimo dalimi. Užsienio kalbos (anglų) VBE kalbėjimo dalis vyks birželio 22, 23 d., užsienio kalbos (rusų) – birželio 23, 25 d. Pagrindinės sesijos pirmieji privalomi valstybinis bei mokyklinis brandos egzaminai – lietuvių kalbos ir literatūros – vyks birželio 29 d. Paskutinis valstybinis brandos egzaminas – fizikos – vyks liepos 21 d. Pakartotinės sesijos mokyklinis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas vyks rugpjūčio 4 dieną.

Dažnas pasirinkimas – anglų kalbos ir matematikos egzaminai

Anot Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės R. Plukienės, šiais metais privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą Radviliškio rajone laikys 202 kandidatai (2019 metais – 198). Užsienio kalbos (anglų) valstybinį brandos egzaminą rinkosi 218 kandidatų (2019 metais – 221). Matematikos valstybinį brandos egzaminą rinkosi 211 kandidatų (2019 metais – 225 kandidatai).

Trečius metus iš eilės Radviliškio rajone mažėja istorijos, biologijos, informacinių technologijų valstybinių brandos egzaminų pasirinkimai. Šiais metais istorijos valstybinį brandos egzaminą rinkosi 107 kandidatai (2019 metais – 119), 63 (2019 metais – 81) kandidatai rinkosi laikyti biologijos valstybinį brandos egzaminą, informacinių technologijų valstybinį brandos egzaminą – 27 (2019 metais – 40). 2020 metais didesnė kandidatų dalis ketina laikyti geografijos – 56 (2019 metais – 30) valstybinį brandos egzaminą.

Niekas nesirinko prancūzų ir vokiečių kalbų egzaminų

Penki Radviliškio rajono abiturientai (2019 metais – 3) pasirinko užsienio kalbos (rusų) valstybinį brandos egzaminą. Nė vienas kandidatas nesirinko užsienio kalbos (prancūzų) ir užsienio kalbos (vokiečių) valstybinių brandos egzaminų. Chemijos (3) ir fizikos (27) valstybinių brandos egzaminų pasirinkimų skaičius taip pat mažesnis nei praėjusiais metais.

Privalomąjį lietuvių kalbos ir literatūros mokyklinį brandos egzaminą laikys 63 kandidatai (2019 metais – 74).

Radviliškio rajono abiturientai nuotoliniu būdu laikė mokyklinius menų ir technologijų brandos egzaminus. Iš mokyklinių brandos egzaminų populiariausias, kaip ir ankstesniaisiais metais, technologijų brandos egzaminas, jį laikė 46 kandidatai. 15 kandidatų darbai buvo įvertinti devyniais, 19 – dešimt balų. Šiais metais 22 kandidatai rinkosi menų egzaminus.

Trys kandidatai rengė fizikos ir biologijos brandos darbus, du kandidatai už biologijos brandos darbus gavo dešimtukus, fizikos brandos darbas įvertintas aštuonetu.

Populiariausias šalyje – anglų kalbos egzaminas

Švietimo ir mokslo ministerija informavo, kad visoje šalyje šiais metais egzaminus laikys daugiau nei 26 tūkstančiai bendrojo ugdymo ir profesinių mokyklų baigiamosios klasės mokinių. O iš viso bus 28 267 kandidatai – abiturientai, buvę mokiniai ir eksternai.

Egzaminų pasirinkimai šalyje nesikeičia jau kelintus metus iš eilės. Daugiausiai abiturientų laikys anglų kalbos valstybinį brandos egzaminą – 18 653, matematikos valstybinį egzaminą – 15 965 kandidatai, istorijos valstybinį egzaminą – 8 462 kandidatai.

Biologijos valstybinį egzaminą laikys 5 935, geografijos – 3 227, informacinių technologijų – 2 579, fizikos – 2 384. Mažiausiai rinkosi prancūzų kalbos valstybinį egzaminą – tik 27 kandidatai.

Lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas yra privalomas, todėl jį laikys visi siekiantieji brandos atestato. Valstybinį brandos egzaminą pasirinko 17 268 kandidatai, o mokyklinį – 8 511 kandidatų.

Brandos egzaminų tvarkaraštis – išanalizavus statistiką

2020 metų brandos egzaminų tvarkaraštis sudarytas, kad egzaminų vykdymas, mokinių darbų vertinimas, rezultatų paskelbimas ir stojimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas užtikrintų mokinių teisėtus lūkesčius. Kaip ir kasmet organizuojama pagrindinė ir pakartotinė brandos egzaminų sesijos.

Sudarant egzaminų tvarkaraštį atsižvelgta į mokinių pasirinktus egzaminus. Tvarkaraščiu siekiama užtikrinti, kad vienas paskui kitą būtų vykdomi skirtingų ugdymo sričių egzaminai arba tos pačios srities egzaminai, kuriuos abu pasirinko laikyti nedidelis mokinių skaičius.

Lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, užsienio kalbos (anglų) ir istorijos egzaminų vertinimai suplanuoti vykdyti pagrindinės sesijos pradžioje. Siekiama spėti laiku paskelbti egzaminų rezultatus.

2020 metų brandos egzaminai nevyks šeštadieniais.

Brandos egzaminai – su didesniais saugumo reikalavimais

Brandos egzaminų sesijoje be pasikeitusių datų ir didesnių saugumo reikalavimų, netikėtumų neturėtų kilti. Mokyklų ir savivaldybių administracijų atstovai pagal Nacionalinės švietimo agentūros rekomendacijas planuoja kaip bus užtikrinamos tinkamos sąlygos egzaminų vykdymui.

Nacionalinėje švietimo agentūroje kiekvieną savaitę vyksta reguliarūs susitikimai su savivaldybių atstovais, kuriuose aptariamos egzaminų vykdymo procedūros: kaip tinkamai parengti patalpas, kaip užtikrinti mokinių ir vykdytojų saugumą. Iš savivaldybių ir mokyklų administracijų atstovų gaunama grįžtamojo pobūdžio informacija leidžia tikėti, kad birželio 22 dieną brandos egzaminų sesija ne tik prasidės, bet ir visos sesijos metu vyks sklandžiai.

Nacionalinė švietimo agentūra kaip ir kasmet bendradarbiauja su Lietuvos kriminalinės policijos biuru dėl virtualios erdvės stebėjimo kad būtų užkardyti galimi apsimestinių ar netikrų brandos egzaminų užduočių platinimo virtualioje erdvėje atvejai.

Esminis pokytis – egzaminų sesijos prasidės vėliau ir joms keliami didesni saugos reikalavimai. Šiemet egzaminus mokiniai laikys 9 asmenų, o informacinių technologijų egzamine 6 asmenų grupėse. Pernai egzaminai buvo laikomi 14 asmenų grupėse.

Atmintinė abiturientui

Saugumas egzaminų metu bus užtikrinamas didesniais atstumais tarp kandidatų, mažesnėmis egzaminus laikančiųjų grupėmis ir būtinomis dezinfekcinėmis priemonėmis.

Į egzaminą atvykstantys abiturientai kaip visada turi atsinešti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, egzamino užduočiai atlikti reikalingas priemones ir dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones: veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones, jei privalomą apsaugos priemonių dėvėjimą viešoje vietoje numato karantino režimą reglamentuojantys teisės aktai.

Jeigu teisės aktai reikalavimų nebenumato, rekomenduojame savanoriškai dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones: veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones ir vienkartines pirštines.

Atestatui gauti – du brandos egzaminai

Kaip ir ankstesniais metais, brandos atestatui gauti reikia išlaikyti 2 brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir dar vieną pasirinkto dalyko brandos egzaminą ar parengti brandos darbą. Kandidatai lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – rinkosi laisvai. Iš viso kandidatai galėjo rinktis ir laikyti ne daugiau kaip 7 brandos egzaminus.

Pakartotinės sesijos tvarka nesikeičia. Jos metu egzaminus gali laikyti tie kandidatai, kurie dėl pateisinamos priežasties neatvyksta į pagrindinės sesijos egzaminus ir kartu su prašymu nukelti egzaminą mokyklos vadovui pateikia priežastį pagrindžiančius dokumentus. Pakartotinėje sesijoje gali dalyvauti ir neišlaikiusieji lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino pagrindinės sesijos metu – jiems leidžiama laikyti mokyklinį šio dalyko brandos egzaminą.

Egzaminų išlaikymo ribos išlieka

Taip pat lieka tos pačios egzaminų išlaikymo ribos. Laikant biologijos, chemijos, fizikos, geografijos, istorijos, matematikos, užsienio kalbų (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) valstybinius brandos egzaminus reikia surinkti 16 proc. užduoties taškų, informacinių technologijų – 20 proc. užduoties taškų, o lietuvių kalbos ir literatūros – 30 proc. užduoties taškų.

Apeliacijų nagrinėjimo tvarka šiemet taip pat nesikeičia – po rezultatų paskelbimo kandidatai per dvi darbo dienas savo mokyklos vadovui gali pateikti prašymą, kad darbas būtų vertinamas iš naujo, ir pridėti argumentuotą informaciją, kodėl vertinimas turėtų būti pakeistas.

Apeliacijos nagrinėjimo metu darbas yra vertinamas iš naujo – jo įvertinimas gali ir padidėti, ir sumažėti.

Parengė Jonas MARCINKUS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE