Ar geros emocijos slopina skausmą ir padeda sveikti?

Teigiamos emocijos ir nuoširdus juokas – tai viena gražiausių dovanų, kurią gyvenimas mums gali įteikti. Net kai atrodo, jog tai niūriausia diena tavo gyvenime, užtenka tik nuoširdžiai pasijuokti ir diena tampa ryškesnė, o vakaras šviesesnis. O galbūt jums yra tekę juoktis ir spinduliuoti laime taip, jog staiga jus kankinantis skausmas liovėsi?
Juokas padeda pasveikti
Prieš daugiau nei kelis dešimtmečius Normanas Kazinsas (Normanas Cousinsas) ilgus metus dirbęs Amerikos politikos žurnalistu, po itin varginančios ir įtemptos komandiruotės Rusijoje sužinojo, jog serga itin reta ir nepagydoma liga ankiloziniu spondilitu. Dėl šios ligos vyras kentė neapsakomai stiprų stuburo skausmą, o po kelių mėnesių nebegalėjo judėti ir valgyti. Kai gydytojai konstatavo faktą, kad pasveikti yra tik viena galimybė iš penkių šimtų, N. Kazinsas nusprendė, kad jo kelionė žemėje taip greitai nesibaigs. Vyras buvo įsitikinęs, kad ligą sukėlė nuolatinis nuovargis ir stresas, pažeidęs jo imuninę sistemą, todėl jo užduotis buvo paprasta – sustiprinti imuninę sistemą.
N. Kazinsas pagalvojo, kad jei neigiamos emocijos prisidėjo prie jo ligos atsiradimo, tai teigiamos turėtų padėti jam jaustis geriau. Taigi, gydytojams leidus, skyrė sau juoko terapiją.
Jis išėjo iš ligoninės ir pradėjo vartoti labai dideles vitamino C dozes. Po daugiau nei penkias valandas per dieną šis žmogus praleisdavo žiūrėdamas įvairias komedijas arba klausydamasis linksmų istorijų ir anekdotų. Jis pastebėjo, jog po 10 minučių juoko praeidavo skausmai. Laikas bėgo, jo būklė nuolat gerėjo, o po dvejų metų Normanas Kazinsas visiškai atsistojo ant kojų ir sugrįžo į darbą.
Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos psichologijos katedros lektorės, sveikatos psichologės Aušros Norės, po šio įvykio didelė dalis mokslininkų bendruomenės sutelkė dėmesį į juoko ir teigiamų emocijų įtaką žmonių sveikatai – pradėjo daug mokslinių tyrimų projektų, kurie nustatė, kad viskas, kas kelia geras ir teigiamas emocijas, gali padėti pasveikti.
Duodamas kyšį – nuskriaudi save
Kai žmogus susiduria su liga, kuri sukelia skausmą ar kitokį diskomfortą, nieko nelaukęs vyksta pas gydytoją ir tikisi visokeriopos pagalbos. Tačiau veikiamas skausmo, nerimo ir baimės, neretai gali pagalvoti, kad gydytojui verta įduoti vokelį, nes tuomet gydymas neva vyks greičiau ir sklandžiau.
Remiantis gyventojų nuomonės apklausomis, dažniausiai tokiam veiksmui ryžtasi moterys ir vyresnio amžiaus, mažesnių pajamų žmonės. Jų duodamų kyšių vertė paprastai nėra didelė, bet tai būna paskutinės jų santaupos, kurias atiduodami medikui, jie labiausiai nuskriaudžia save.
Pinigai, kuriuos pacientai skiria padėkoms vokeliuose, galėtų būti investuojami į jų pačių gerovę ir geresnę gyvenimo kokybę. Tai gali būti apsilankymas teatre ar parodoje, iškyla su šeima, sveikatinančios ir atpalaiduojančios procedūros ar tiesiog buvimas gryname ore. Svarbiausia, kad veikla keltų tik geras emocijas, skatintų juoktis. O juokas gyvenime yra labai svarbus, taip pat kaip maistas, deguonis ir vanduo. Ne veltui sakoma, kad laiminga širdis yra geriau už bet kokį vaistą.
Sveikata yra visuma
Matomas korupcijos masto mažėjimas iš tiesų džiugina ir rodo, jog visuomenė tapo sąmoningesnė. Deja, vis dar yra žmonių, ypač vyresniosios kartos, manančių, kad kyšis gydytojui – investicija į savo sveikatą.
Pasaulinės sveikatos organizacijos teigimu, sveikata yra visapusė – fizinė, socialinė, protinė, dvasinė ir emocinė – gerovė. Radviliškio ligoninės gydytoja ir direktoriaus pavaduotoja medicinai Karolina Vyšniauskienė atkreipia dėmesį į faktą, kad sveikata yra suprantama kaip visuma: 20 proc. mūsų sveikatos lemia genai, 20 proc. – aplinka, 10 proc. – sveikatos apsaugos kokybė, o net 50 proc. – mūsų gyvenimo būdas.
„Todėl akivaizdu, kad visa, kas gera – juokas, teigiamos emocijos, pozityvus mąstymas, malonios akimirkos ir kokybiškas poilsis – ne tik visapusiškai palaiko sveikatą, bet ir padeda greičiau įveikti ligą ar negalavimą. Aš tuo tikiu ir kas kartą drąsinu savo pacientus, raginu niekada neprarasti vilties, pastebėti ir pasidžiaugti maloniomis smulkmenomis, kurios supa mus kasdien“, – sako gydytoja K. Vyšniauskienė.
Medikės nuomone, svarbiausias indėlis į sveikatą – investicija į save, kurią kiekvienas galime suprasti skirtingai: „Vieniems tai kažkokio trokštamo daikto įsigijimas, kitam – geras filmas smagioje kompanijoje, dar kitam – įvairios SPA procedūros, pasivaikščiojimas gamtoje ar žvejyba. Svarbiausia, kad visos veiklos, kuriomis žmogus norėtų užsiimti, keltų tik džiaugsmą ir malonius jausmus“.
Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE