Konferencija „Ką paliksime ateities kartoms?“

Taip pavadintą Vietovardžių metams skirtą konferenciją Radviliškio viešojoje bibliotekoje organizavo jos Informacijos-kraštotyros skyrius. Tąkart pristatyta ir šios bibliotekos neseniai išleista knyga „Paslaptingi senovės bylojimai. Radviliškio krašto legendos ir padavimai“. Visa tai įgalino šio skyriaus parengtas ir šiemet įgyvendinamas projektas „Nepareisim kaimų takeliu…“, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Renginyje sulaukta rajono Savivaldybės administracijos direktorės Jolantos Margaitienės, Šiaulių universiteto docento, daktaro Juozo Pabrėžos, moksleivių, pedagogų, bibliotekininkų, kitų atstovų. Po nuotaikingo Lizdeikos gimnazijos mokinių (mokytoja Alvydė Panova) muzikinio pasveikinimo renginio vedėja Vaida Balčiūnaitė pakvietė pirmąjį pranešėją dr. J. Pabrėžą, kurio paskaita – „Vietovardžiai – išskirtiniai tautinės tapatybės ženklai“. Svečias įdomiai supažindino su pagrindinėmis vietovardžių grupėmis, pateikė gausių pavyzdžių, įrodė juose žemaičių kalbos atspindį, mintijo, kaip nūnai įmanoma pristabdyti vietovardžių nykimą, išsaugoti tuos, kurių objektų jau nebėra. Be kita ko, akcentuotas ir seniūnijų vaidmuo šioje veikloje, jų būtinos pastangos sudaryti vietovardžių sąrašus, skaidrėmis parodyta kai kur jau sukaupta geroji patirtis.

Temą pratęsė Radviliškio Lizdeikos gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja ekspertė Laima Verbickienė savo pranešimu „Radviliškio krašto vietovardžių analizė“. Buvo įdomu išgirsti apie jos aptartus daugiau kaip 400 rajono vietovardžių, sužinoti, kurie kilę iš pavardžių, vardų, pravardžių, kurie susiję su žeme, gyvūnais, medžiais, spalvomis, amatais ir t. t., kaip jie sudaryti. Pranešėja į tą pažintį įtraukė ir klausytojus, pasiūlydama atsakyti, kur yra jos paminėti kaimai ir taip pelnyti renginio organizatorių prizų.

Viešosios bibliotekos Žeimių filialo bibliotekininkė Birutė Stasiulaitienė apžvelgė Šiaulėnų seniūnijos išnykusius kaimus, jų praeitį, gyventojus, dabartinę situaciją. Ta tema ji yra parengusi kraštotyrinį darbą. Kaip ir jos kolegė Elena Jankūnienė, kuri savo teminiame darbe rėmėsi Pociūnėlių vidurinės mokyklos kraštotyros būrelio surinkta medžiaga. Ši pranešėja konferencijoje paaiškino apie išnykusius Skėmių seniūnijos kaimus, jų istoriją ir likimą.

Su konferencijoje aptariamomis temomis siejosi ir Viešosios bibliotekos naujosios knygos „Paslaptingi senovės bylojimai. Radviliškio krašto legendos ir padavimai“ sutiktuvės. To leidinio ištraukų Lizdeikos gimnazijos gimnazistai paskaitė po kiekvieno pranešimo. Vėliau Informacijos-kraštotyros skyriaus bibliotekininkė Rima Giedrienė, būdama žemaitė ir visa tai susiedama dar ir su Žemaitijos metais, smagiai žemaitiškai paporino, kaip, kodėl kilo tokio leidinio idėja, kaip sekėsi ją įgyvendinti.

Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė pasidžiaugė, kad konferencija suteikė naujų, įdomių žinių, paskatino didžiuotis savuoju kraštu ir aktyviau saugoti jo paveldą. Pranešėjams įteikti bibliotekos Padėkos raštai, padėkota visiems, padėjusiems organizuoti šį renginį.

Viešosios bibliotekos projektą „Nepareisim kaimų takeliu…“ šiemet dar pratęs išnykusių kaimų įamžinimo renginiai Radviliškio, Baisogalos, Šiaulėnų ir Tyrulių seniūnijose.

Viešosios bibliotekos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE