Į Kleboniškių kaimą savaitgaliais kviečia amatininkų dirbtuvės

Praėjusį savaitgalį visus Radviliškio rajono Kleboniškių kaimo buities muziejaus lankytojus pasitiko netikėtumas – beveik kiekvienoje troboje virė darbas: vienoje buvo audžiama, kitose – juostos pinamos ir sodai rišami, puodai žiedžiami, kalvis ir medžio drožėjas įsitaisę pievoje, prie namų, atsidarė dirbtuves.

Kleboniškių trobos – pilnos gyvybės

Šeši amatininkai – kalvis Martynas Stankus, audėja Biruta Ostrauskienė, juostų pynėja Aurelija Norvaišienė, medžio drožėjas Eugenijus Arbušauskas, puodžius Romas Galiauskas, sodų rišėjas Kornelijus Norvaiša – buvo atidarę savo dirbtuves unikaliose atkurtose Aukštaitijos regionui būdingose kaimo trobose ir nepakartojamo grožio Kleboniškių kaimo pievose.

„Džiaugiuosi, kad Kleboniškių trobos pilnos gyvybės. Šiuolaikinius muziejus būtina padaryti gyvus, pilnus žmonių ir įvairiausių veiklų. Tik per apčiuopiamą patyrimą, tik pabandžius galima sudominti jaunimą ir paskatinti užsiimti lietuvių liaudies tradiciniais amatais arba bent jau su jais supažindinti“, – sakė Kleboniškių kaime apsilankęs Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis.

Pasak Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo buities muziejaus vadovės Genovaitės Prascevičienės, labai svarbu puoselėti ne tik materialųjį regiono paveldą, bet ir nematerialųjį – tautodailę, tradicijas, pasakojimus, dainas – išsaugoti ir perduoti ateities kartoms.

„Siekiant išsaugoti ir ateities kartoms perduoti lietuvių tautos tradicijas, amatus, buvo parengtas projektas „Kasdieniniai ir šventiniai darbai ir amatai“. Projektas apima lietuvių tautos etninės kultūros paveldą – papročius, liaudies meną, tradicinius amatus. Visi, apsilankę muziejuje, gali pabandyti savo rankomis nužiesti puodelį ar dubenėlį, nusipinti juostą, pabandyti kalvystės amatą, sodų rišimą, audimą, drožybą, pažaisti įvairius senuosius lietuvių žaidimus. Galbūt kokiam jaunam žmogui kas nors įstrigs į širdį ir vėliau matysime, kaip iš jo išauga liaudies meistras“, – sakė ji.

Renginiai tęsis ir liepos bei rugpjūčio savaitgaliais

Edukacinių renginių ciklas tęsis ir liepos bei rugpjūčio savaitgaliais. Autentiškoje Kleboniškių kaimo buities muziejaus aplinkoje tautodailininkai ir amatininkai dirbs kasdieninius bei šventinius darbus, mokys tradicinių amatų, populiarins senuosius papročius. Sekite informaciją viešojoje erdvėje ir išnaudokite puikią progą su visa šeima smagiai ir turiningai praleisti dieną nuostabioje Kleboniškių kaimo auroje.

Pasak G. Prascevičienės, iki metų galo muziejaus lankytojams bus pristatytas 40 edukacinių užsiėmimų ciklas, kuris apims dvi veiklų grupes: liepos–rugsėjo mėnesiais bus populiarinami kasdieniniai darbai ir amatai: audimas (Biruta Ostrauskienė), juostų pynimas (Aurelija Norvaišienė), šiaudinių sodų rišimas (Kornelijus Norvaiša), pintinių pynimas (Birutė Šinkūnienė), kalvio (Martynas Stankus), puodžiaus (Romas Galiauskas), medžio drožėjo (Eugenijus Arbušauskas) amatai, organizuojama linų rovimo edukacinė talka, o spalio–gruodžio mėnesiais bus populiarinami šventiniai darbai, amatai ir papročiai: organizuojamos adventinio vainiko gamybos (Daiva Baubonienė), žolynų pynimo (Gintvilė Giedraitienė), šventinių meduolių (Rasa Bertašiūtė), kūčiukų kepimo (Genovaitė Prascevičienė), senovinių kalėdinės eglutės žaisliukų gamybos (Aurelija Norvaišienė) edukacinės dirbtuvės, skaitomos edukacinės paskaitos apie Vėlinių, adventinio laikotarpio tradicijas (paskaitas skaitys etnologė Gražina Kadžytė).

Veikia ir tautodailininkų darbų paroda

Muziejuje veikia ir Tautodailės metams skirta Radviliškio krašto tautodailininkų darbų paroda „Tradicijų tęstinumas“. Parodoje eksponuojama daugiau kaip 200 kūrinių. Paroda veiks iki rugpjūčio 30 dienos, joje eksponuojami tautodailininkų Aurelijos Norvaišienės, Eugenijaus Arbušausko, Vidos Bagušienės, Aleksandro Filipavičiaus, Rasos Jasiulienės, Laimutės Indilienės, Birutos Ostrauskienės, Jolantos Kvedarienės, Reginos Martyšienės, Olės Plungienės, Genės Stugienės, Stanislovo Špuko ir Rasmutos Valčiukienės darbai.

Amatų edukacijos – Kleboniškių kaimo buities muziejuje pradėto edukacinių užsiėmimų ciklo „Kasdieniniai ir šventiniai darbai ir amatai“ pirmoji dalis.

Renginio organizatorius – Radviliškio rajono savivaldybės Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis.

Projekto rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.

Parengta pagal Radviliškio rajono savivaldybės informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE