Iš padegto namo liko tik nuodėgulių krūva.

Padegėjas kelia paniką

Jonas MARCINKUS

Radviliškiečius, gyvenančius mediniuose namuose, kausto nerimas – ar ugnis nepasiglemš jų namų ir viso turto. Po to, kai balandžio 24-osios vakarą Radviliškio mieste supleškėjo dar du namai, ugniagesiai prabilo apie mieste siautėjantį padegėją. Vien šiemet Radviliškyje panašiai sudegė jau dešimt namų, o dar trys užsiliepsnojo praėjusių metų pabaigoje. Ugnies maniakas iki šiol vaikšto laisvėje ir toliau sėja paniką.

Ką daryti, kaip užkirsti kelią nelaimėms, buvo galvojama ir savivaldybėje skubiai surengtame Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje.

Suskaičiuota net trylika panašių gaisrų

Pastaraisiais mėnesiais nuolat girdėjome apie gaisrus, kilusius dėl tyčinių padegimų. Tačiau balandžio 24-osios vakaras rajono ugniagesiams buvo ypatingai neramus – beveik tuo pačiu metu užsiliepsnojo net du mediniai gyvenamieji namai.

Apie pirmąjį gaisrą, kuris balandžio 24 dieną kilo Radviliškyje esančioje J. Basanavičiaus gatvėje, ugniagesiams pranešta kelios minutės prieš 10 valandą vakaro. 55-erių metų vyrui priklausančiame mediniame name liepsnos plito labai greitai. Pasak ugniagesių, gaisro metu sudegė namo stogas, medinis priestatas-sandėliukas, aprūko namo vidaus sienos ir lubos, vandeniu sulietos patalpos, juose buvę baldai bei įvairūs daiktai.

Nespėjus užgesinti šio gaisro, vos po keliolikos minučių, atskriejo žinia, jog liepsnos liežuviai laižo ir M. Valančiaus gatvėje stovintį medinį namą, kurio savininkas – 53-ejų metų radviliškietis. Ugnis smarkiai nusiaubė ir antrąjį namą – sudegė stogas, veranda, apdegė dalis lubų ir sienų, aprūko ir apdegė patalpose buvę baldai bei kiti daiktai.

Visa laimė, kad nė viename gaisre nenukentėjo žmonės, tačiau gaisrų padaryta turtinė žala – milžiniška. Abiem atvejais pareigūnai įsitikinę, jog gaisrus kažkas sukėlė tyčia. Negana to, vien šiais metais Radviliškyje panašiai užsiliepsnojo jau dešimt namų, o dar trys panašūs atvejai užfiksuoti praėjusių metų pabaigoje. Tad akivaizdu, jog Radviliškyje siautėja maniakas-padegėjas, kuris iki šiol nenustatytas ir bet kada gali sukelti naują gaisrą.

„Kitą naktį po tų gaisrų mes su vyru bijojom eiti miegoti. Kas žino, gal sekantis bus mūsų namas? Juk šiandien, kai padegėjas vaikšto laisvas, niekas negali užtikrinti, jog nelaimės nepasikartos, o mūsų namas juk irgi medinis – tai užsiliepsnotų kaip parakas, jeigu degtuką prikištų“, – baimės neslėpė netoliese gyvenanti radviliškietė Virginija S.

Moteris sako, jog apie kylančius gaisrus kalbėjosi ir su kaimynais. Anot jos, visi žmonės išsigandę, nes nežino, kaip apsisaugoti nuo siautėjančio maniako. Paklausta, ar nėra apdraudusi savo namų nuo nelaimingų atsitikimų, moteris tik numojo ranka. „Jeigu neteksi viso savo turto ir stogo virš galvos, tai draudimo išmoka mažai tepaguos“, – įsitikinusi moteris.

Gyventojai raginami būti budrūs

Jau kitą dieną, balandžio 25-ąją, Radviliškio rajono savivaldybėje skubiai sušauktas Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis, kuriame buvo sprendžiama, kaip suvaldyti šiuo metu Radviliškyje siaučiantį padegėją.

„Vakar vakare Radviliškyje gauti du iškvietimai į gaisrus Radviliškio mieste. Degė du gyvenamieji namai J. Basanavičiaus gatvėje ir M. Valančiaus gatvėje. Tarp pranešimų apie gaisrus – 15 minučių tarpas. Gaisrai likviduoti, fiziškai nukentėjusiųjų asmenų nėra. Per 2018 metus iki šios dienos užfiksuota 10 panašaus pobūdžio gaisrų Radviliškio mieste, 2017 metų pabaigoje užfiksuoti trys panašaus pobūdžio gaisrai. Visais šiais atvejais įtariamas padegimas“, – susirinkusiuosius į posėdį informavo Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Radviliškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Virginijus Ivoška.

Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis sakė, kad rajono savivaldybė raštu kreipėsi į Lietuvos policijos generalinį komisarą ir Šiaulių apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą dėl galimybės padėti užtikrinti gyventojų saugumą. „Sistemingi padegimai kelia pavojų žmogaus sveikatai ir gyvybei, turtui, todėl siekiant užtikrinti Radviliškio rajono savivaldybės gyventojų bendruomenės interesą gyventi saugiai, prašome imtis priemonių ginti žmogaus teises bei laisves, visuomenės interesus nuo šių veikų, užtikrinti Radviliškio rajono savivaldybės gyventojų saugumą bei viešąją tvarką“, – teigiama minėtame rašte.

Pasitarime dalyvavęs Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato viršininkas Linas Valius paprašė gyventojų būti dėmesingų: „Policijos pajėgos nuolat patruliuoja gatvėmis, kuriose pastaruoju metu kyla gaisrai, tyrėjai dirba savo darbą, stebima situacija ir įtartini asmenys. Gyventojų prašoma būti budrių, saugoti savo turtą ir pastebėjus bet kokį įtartiną asmenį, kuris gali būti susijęs su šiais įvykiais, apie tai pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 arba Radviliškio rajono policijos komisariatui telefonu 8 682 65 776“.

Ekstremalus įvykis – ir Polekėlės kaime

Radviliškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisijos posėdyje buvo sprendžiama ir tai, ką daryti su Polekėlės kaime rastu gyvsidabriu.

Balandžio 18 dieną buvo gautas pranešimas apie tai, jog Polekėlės kaime, Mokyklos gatvės 1-ojo namo 3 bute, rastas išsiliejęs gyvsidabris. Radviliškio rajono priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba surinko išsiliejusį gyvsidabrį ir atliko patalpų cheminę demerkurizaciją.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento specialistai kartu su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyriaus specialistais balandžio 20–21 dienomis minėtame bute atliko gyvsidabrio koncentracijos matavimus. Nustatyta, kad visose buto patalpose gyvsidabrio koncentracija viršija didžiausią leidžiamą paros normą. Pavyzdžiui, miegamajame didžiausia leistina gyvsidabrio koncentracija viršyta 15 kartų, svetainėje – 4 kartus, palėpėje – 3 kartus, koridoriuje – 4 kartus, virtuvėje – 20 kartų, palėpėje – net 104 kartus.

Buto savininkui rekomenduota pakartotinai atlikti patalpų demerkurizaciją, nuolat vėdinti patalpas per atvirus langus, bute negyventi, kol patalpos bus tinkamos gyventi bei kreiptis pagalbos į šeimos gydytoją, pasitikrinti sveikatą ir nustatyti gyvsidabrio kiekį kraujyje.

Gyvsidabrio garams galimai patekus į gretimų butų (Nr. 1, Nr. 2 ir Nr. 4) patalpas, jų savininkai raštu buvo informuoti apie galimą neigiamą gyvsidabrio poveikį sveikatai, jiems teiktos rekomendacijos kreiptis į gydytoją, pasitikrinti sveikatą. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento specialistai balandžio 23–24 dienomis gyvsidabrio koncentraciją išmatavo ir šiuose butuose. Rezultatai nedžiuginantys: matavimų rezultatai parodė, kad dar dviejuose šio namo butuose gyvsidabrio garų koncentracija viršyta nuo 2 iki 9 kartų.

Ekstremalių situacijų komisijos posėdžio dalyviams paaiškinta, kad šiuo metu gyvenamosiose patalpose rastas gyvsidabris (apie 50 gramų) kartu su kitomis užterštomis atliekomis yra surinktas į plastikinius šiukšlių maišus ir laikomas sandėliuke. Tvarkant patalpą, kurioje išsiliejo gyvsidabris, buvo išlupta medinė grindų danga. Galimai gyvsidabriu užterštos grindlentės yra atvirai laikomos lauke, prie daugiabučio gyvenamojo namo.

Gyventojams rekomenduota pakartotinai atlikti patalpų demerkurizaciją. Taip pat svarbus nuolatinis patalpų vėdinimas per atvirus langus. Kol gyvsidabrio kiekio ore matavimų rezultatai neatitiks higienos normos reikalavimų, rekomenduojama laikinai bute negyventi.

Įvykis Polekėlės kaime buvo pripažįstamas ekstremaliu įvykiu. Surinktas gyvsidabris bus utilizuotas Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo lėšomis.

  • Gyvsidabris yra metalas, kuris garuoja esant žemai ar aukštai temperatūrai gyvsidabrio garai yra pavojingi sveikatai.
  • Kvėpuojant gyvsidabrio garais, jie gali sukelti ūmaus apsinuodijimo požymius – galvos skausmą, svaigimą, silpnumą, seilėtekį, pykinimą, vėmimą. Gali jaustis metalo skonis burnoje, kartais pilvo skausmai, net kraujingas viduriavimas.
  • Kai į plaučius patenka nedideli gyvsidabrio garų kiekiai, bet juo kvėpuojama ilgai, išsivysto lėtinis apsinuodijimas gyvsidabriu.
  • Ligoniai skundžiasi galvos skausmu, svaigimu, pykinimu, irzlumu, pablogėjusia atmintimi, kraujavimu iš dantenų, svorio kritimu. Vėliau gali atsirasti rankų drebulys, nemiga, sumažėti raumenų jėga, sutrikti koordinacija.
  • Pajutus sveikatos pablogėjimo simptomus, rekomenduojama gyventojams kreiptis pagalbos į šeimos gydytoją, pasitikrinti sveikatą ir nustatyti gyvsidabrio kiekį kraujyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE