Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis pareigūnams įteikė padėkas už pavyzdinę tarnybą.

Nusikalstamumas rajone sumažėjo kone trečdaliu

Aušra LAURINKIENĖ

Paskutinį sausio mėnesio penktadienį Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariatas apžvelgė praėjusių metų darbo rezultatus. Laikinasis komisariato vadovas Saulius Malatokas sako, kad labiausiai džiugina beveik trečdaliu sumažėjęs nusikalstamumas Radviliškio rajone: „Nusikalstamų veikų skaičius sumažėjo 27 procentais. Tai pasiekėme vykdydami prevenciją. Tiesa, keliose seniūnijose visgi išlieka teisės pažeidimų ir nusikaltimų augimas, todėl dabar, nuo rugsėjo mėnesio, turėdami gerokai gausesnes pareigūnų pajėgas teritorijose, problemiškiausioms Radviliškio ir Skėmių seniūnijoms skirsime dar didesnį dėmesį“.

Miesteliuose ir kaimuose jau galima išvysti daugiau pareigūnų

Pasak S. Malatoko, nuo praėjusių metų rugsėjo pakeista Radviliškio rajono policijos komisariato struktūra ir darbo organizavimas: „Nebėra Kriminalinės ir Viešosios policijos skyrių, o vietoj jų įsteigti nauji Veiklos ir Reagavimo skyriai. Veiklos skyriuje numatyti 47, o Reagavimo – 40 etatų. Reagavimo skyriaus pagrindinė funkcija – reagavimas į Radviliškio mieste padarytus teisės pažeidimus, saugaus eismo užtikrinimas, viešosios tvarkos užtikrinimas, neatidėliotinos pagalbos suteikimas asmenims, sulaikytų asmenų konvojavimas. Veiklos skyriaus pagrindinės funkcijos – nusikalstamų veikų atskleidimas ir tyrimas, administracinių teisės pažeidimų atskleidimas ir tyrimas, asmenų paieškos vykdymas, bendradarbiavimas su visuomene ir bendruomenėmis bei naujai deleguotos funkcijos: patruliavimas priskirtoje teritorijoje, reagavimas į padarytus teisės pažeidimus aptarnaujamoje teritorijoje“.

„Radviliškio naujienos“ jau rašė, kad organizuojant darbą Veiklos skyriuje rajonas suskirstytas į keturias teritorijas. „Pirmoji ir antroji teritorija – tai Radviliškio miestas ir Radviliškio kaimiškoji seniūnija, teritorijas skiria Gedimino bei Dariaus ir Girėno gatvės. Trečioji teritorija – Šeduvos, Aukštelkų, Pakalniškių, Sidabravo ir Tyrulių seniūnijos, ketvirtoji – Baisogalos, Grinkiškio, Skėmių, Šaukoto ir Šiaulėnų seniūnijos. Pagal teritorijų eiliškumą čia vadovauja vyresnieji pareigūnai: Gediminas Armonas, Lina Laužadienė, Eugenijus Janušauskas ir Žydrūnas Giedraitis“, – vos tik įgyvendinus pokyčius komisariate tuomet pasakojo laikinasis vadovas.

Nuo šiol 50-70 procentų darbo laiko pareigūnai privalo būti teritorijoje. Tai reiškia, kad jie turi patruliuoti, užtikrinti viešąją tvarką, bendrauti su gyventojais, seniūnijų darbuotojais, rūpintis eismo saugumu, suteikti neatidėliotiną pagalbą asmenims, o gavę pranešimą apie padarytą teisės pažeidimą reaguoti į jį, vykdyti individualiąją prevenciją, darbą su rizikos asmenimis, nepilnamečiais, o likusį darbo laiką šie darbuotojai tvarko dokumentus.

Po veiklos organizavimo pakeitimo gyventojai savo kaime ar miestelyje jau šiandien dažniau mato patruliuojančius policijos pareigūnus: „Gyventojams reikės laiko suprasti, kad bet kada galės kreiptis į juos pagalbos. Tokie pokyčiai – tik į gera. Vieni gyventojai jau šiandien sako besijaučiantys saugiau, nes dažniau mato patruliuojančius pareigūnus. Kiti į tai dar žiūri skeptiškai, tačiau ši permaina neabejotinai padės dar labiau sumažinti nusikaltimų skaičių“, – įsitikinęs S. Malatokas.

Užregistruoti 638 pranešimai

Per 2016 metus Radviliškio rajono policijos komisariate užregistruoti 638 pranešimai apie padarytas nusikalstamas veikas. Daugiausiai, beveik pusė iš jų, padaryta Radviliškio miesto ir Radviliškio apylinkės seniūnijoje, o mažiausiai – Šaukoto ir Tyrulių seniūnijose.

„Atlikus trejų praėjusių metų nusikalstamų veikų analizę pastebėta, kad beveik visose seniūnijose stebimas jų mažėjimas, išskyrus Radviliškio ir Skėmių seniūnijas, kuriose užregistruota keliais nusikaltimais daugiau“, – pasakojo laikinasis komisariato viršininkas. 195 nusikaltimus praėjusiais metais padarė neblaivūs asmenys.

Lyginant su 2015 metais, bendras nusikaltimų skaičius pernai sumažėjo net 27 procentais, o rajono policijos komisariato pareigūnai praėjusiais metais atskleidė daugiau kaip du trečdalius visų užregistruotų atvejų. „Šis rodiklis rodo puikų mūsų darbą. Atskleista 67,4 procento visų nusikalstamų veikų, kai šalies ištyrimo vidurkis 2016 metais – tik 57,6 procento“, – pristatydamas komisariato veiklą pabrėžė S. Malatokas.

Ne paslaptis, kad vienas iš pagrindinių policijos tikslų – greitas reagavimas į gaunamus pranešimus. Kaip sako laikinasis vadas, 2016 metais policijos komisariate gauta daugiau kaip 8 tūkstančiai pranešimų apie įvykius, o užpernai jų sulaukta beveik 1500 daugiau: „Didžiąją dalį pranešimų sudarė C kategorijos įvykiai, į kuriuos policijos pajėgos turi sureaguoti per valandą. Tokių pranešimų gauta daugiau nei 5 tūkstančiai, o laiku sureaguota į 90 procentų šios kategorijos įvykių. Užregistruota beveik 3 tūkstančiai B kategorijos įvykių, į kuriuos sureaguoti turime per 20 minučių. Laiku sureaguota į 84 procentus šios kategorijos įvykių. O į A kategorijos įvykius, kurių registravome daugiau nei šimtą ir į juos sureaguoti policijos pareigūnai privalo per 12 minučių, laiku sureagavome 82 procentais“.

Pristatant veiklą pasidžiaugta, kad gerokai sumažėjo sunkių nusikaltimų, tokių kaip nužudymai, sunkūs sveikatos sutrikdymai, vagystės stambiu mastu, išžaginimai ir panašiai. Sumažėjo ir užpuolimų mieste, įsibrovimų į gyvenamąsias patalpas.

Smurtas artimoje aplinkoje – itin opi problema

Tiesa, kai kurios problemos išlieka itin opios. Pastaruoju metu, po itin skaudaus įvykio, nusinešusio keturmečio gyvybę, visoje Lietuvoje vis garsiau skambama apie smurtą artimoje aplinkoje ir ypač – smurtą prieš vaikus.

S. Malatoko teigimu, Radviliškio rajonas – ne išimtis: „Iš visų užregistruotų nusikaltimų beveik trečdalį sudaro smurtas šeimoje. Čia kalbame labiau apie tuos atvejus, kai vyras kelia ranką prieš moterį ar priešingai. Tačiau turime ir smurto prieš vaikus atvejų – pradėta nemažai ikiteisminių tyrimų“.

Laikinasis komisariato vadovas neslepia, kad vaikas pats retai kada pasiskambina ir pasiskundžia. Tad džiaugiamasi aktyviomis socialinėmis darbuotojomis, vaiko teisių specialistėmis ir pedagogais. Būtent jų pranešimai padeda nustatyti smurto prieš vaikus atvejus.

„Į tuos įvykius reaguojame su didele atsakomybe. Kiekvienu atveju pradedame ikiteisminį tyrimą ir aiškinamės aplinkybes. Jeigu neklystu, tikriausiai visi tokie tyrimai jau yra pasiekę teismą“, – pasakoja S. Malatokas.

Nemažėja eismo įvykių

Apžvelgiant praėjusių metų veiklos rezultatus, išskirti ir rajone įvykę eismo įvykiai. Nedžiugina tai, kad jau antrus metus iš eilės registruojamas vienodas jų skaičius – apie 180. Nors 2016 metais per eismo įvykius buvo sužeista mažiau asmenų, mažiau eismo įvykių įvyko dėl neblaivių asmenų kaltės, tačiau per autoavarijas rajono keliuose žuvo keturi žmonės.

Kalbėdamas apie administracinius teisės pažeidimus, S. Malatokas pabrėžė, kad praėjusiais metais rajono prižiūrimoje teritorijoje buvo užregistruota daugiau kaip 5 400 administracinių nusižengimų, už kuriuos surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolai: „Galima pastebėti tai, kad rajone mažėja ne tik padaromų nusikaltimų, bet ir teisės pažeidimų. Daugiausiai rajone fiksuojama Kelių eismo taisyklių pažeidimų, nemažą dalį sudaro ir teisės pažeidimai viešose vietose“.

Išskirti ir teisės pažeidimai, susiję su kontrabandinių alkoholinių gėrimų ir rūkalų apyvarta. Suskaičiuota, kad 2016 metais pareigūnai Radviliškio rajone iš apyvartos paėmė 10 tūkstančių 306 pakelius cigarečių su trečiųjų šalių banderolėmis, 1,5 litro naminės degtinės, 56 litrus alaus, o dėl akcizinių prekių nelegalaus gabenimo pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas.

Aktyviai bendradarbiauja ir socialiniai partneriai

Džiaugiamasi tuo, kad piliečių gerove ir saugumu rūpinasi ne tik policijos komisariato pareigūnai. Vykdant nusikalstamų veikų užkardymą ir teisės pažeidimų prevenciją, glaudžiai bendradarbiaujama su socialiniais partneriais: Radviliškio rajono savivaldybės administracija, Šiaulių apskrities priešgaisrine gelbėjimo valdyba, „Šiaulių regiono keliais“, Šiaulių apskrities generolo Povilo Plechavičiaus Šiaulių rinktinės Radviliškio pirmos šaulių kuopos šauliais, Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centru, Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biuru, Radviliškio Švenčiausios Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia.

„Kartu su socialiniais partneriais praėjusiais metais buvo vykdomos įvairios prevencinės akcijos, renkama saugiausia bendruomenė, žymimi vertingi gyventojų daiktai, dalijami lipdukai „Gal čia sukčius“, pravestos prevencinio pobūdžio paskaitos, organizuota prevencinė priemonė „Kartu mes saugūs“, organizuoti policijos rėmėjų nevieši patruliavimai įvairiose rajono vietose, – pasakoja laikinasis komisariato vadas. – Vykdant nepilnamečių nusikalstamumo prevenciją kartu su Radviliškio futbolo klubu organizuotas tradicinis futbolo turnyras „Vasara-2016“, o su savivaldybės Sporto skyriumi – orientacinės varžybos. Su Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centru sudalyvauta prevencinėje programoje „Būti su vaikais gera“, organizuotas konkursas „Temidė“, respublikinis finalinis konkurso „Šviesoforas“ etapas, krepšinio turnyras „Betmenas“, bendruomenės pareigūnai su Švietimo skyriaus atstovais skaitė paskaitas temomis „Nevartok“, „Korupcija“, „Grėsmės internete“, „Smurtas“ „Vagystės“, jauniesiems rajono gyventojams nuolat pristatoma policininko profesija.“

Vienas iš tikslų – ir didesni atlyginimai

Gerėjant darbo rezultatams, pagerintos ir pareigūnų darbo sąlygos. Šiuo metu komisariate dirba 69 pareigūnai, tačiau dar 18 vietų – laisvos. Anot S. Malatoko, 2016 metais į darbą policijos komisariate priimti keturi darbuotojai, o tarnybą paliko trylika policijos pareigūnų.

Praėjusiais metais komisariate įrengti persirengimo kambariai ir dušai Reagavimo bei Veiklos padalinio pareigūnams, pareigūnai aprūpinti naujai sukomplektuota amunicija, neperšaunamomis liemenėmis. Panašu, kad dar šiek tiek padidės ir pareigūnų atlyginimai. Jeigu nuo praėjusių metų birželio pirminės grandies pareigūno atlyginimas siekia 600 eurų, o viduriniosios – 700 eurų, planuojama, kad nuo šių metų liepos mėnesio patrulių atlyginimai sieks 700 eurų, o viduriniosios grandies pareigūnų – 850 eurų.

Kalbėdamas apie šių metų tikslus S. Malatokas išskyrė ne tik didesnius pareigūnų atlyginimus: „Šias metais be vieno iš pagrindinio mūsų tikslų – nusikaltimų ir teisės pažeidimų atskleidimo, tyrimo ir prevencijos, pagrindinėmis prioritetinėmis kryptimis išliks greitas reagavimas į įvykius. Sieksime užtikrinti, kad rajono teritorijoje nakties metu patruliuotų ne mažiau kaip trys policijos pareigūnų ekipažai, o nuo 6 ryto iki 22 valandos – ne mažiau kaip penki policijos pareigūnų ekipažai, kad Veiklos skyriaus pareigūnai patruliavimui skirtų 70 procentų savo darbo laiko. Prie prioritetinių sričių 2017 metais priskirčiau ir darbuotojų motyvacijos didinimą, pirminės grandies pareigybių komplektavimą, nusistovėjusių tradicijų puoselėjimą, pareigūnų kvalifikacijos kėlimą, darbuotojų darbo sąlygų gerinimą“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE