NULL

Šiandien pietums… šašlykai!

Aušra LAURINKIENĖ

Smagus savaitgalio pasisėdėjimas su draugais ir artimaisiais tikrai neįsivaizduojamas be kvapnių šašlykų. Anksčiau gardus jų aromatas nosis kutendavo tik ypatingomis progomis, o dabar juos kepa kone kasdien ir visi, kas netingi.

Kad nereikėtų tenkintis prekybos centruose parduodamais jau paruoštais, nusprendėme pakaišioti nosis į žinomų Radviliškio rajono žmonių virtuves ir siūlome Jums išbandyti jų šašlykų marinavimo receptus.

Svarbiausias ingredientas – krapai

Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys sako, kad šašlykus, kaip ir daugelis, kepa vos tik pasitaikius progai ar sulaukus širdžiai mielų svečių: „Apsilankius draugams, dažniausiai siūlome paskanauti šiuo būdu marinuotų šašlykų. Kadangi laisvo laiko išvykoms mūsų šeima turi nedaug, šašlykus kepame namų kieme. Norėdami įvairovės, kartais kepame mėsos kepsnelius“. Radviliškio rajono savivaldybės meras linki visiems smagių piknikų ir siūlo išbandyti savo šašlykų receptą.

Jums reikės:

Mėgstamos rūšies mėsos.

Kvepiančiųjų pipirų.

Karčiųjų pipirų.

„Vigoros“ arba „Vegetos“ prieskonių.

Krapų.

Supjausčius mėsą norimo dydžio gabalėliais, ją reikėtų kruopščiai apvolioti majonezu, užbarstyti kvepiančiųjų ir šiek tiek karčiųjų pipirų, pasirinktinai „Vigoros“ arba „Vegetos“ prieskonių ir, svarbiausia, nepagailėti krapų. Meras sako, kad jie receptui suteikia savitumo, tad jų užbarstyti reikėtų gana gausiai. Jeigu reikia – užbarstyti šiek tiek druskos ir užmarinuotus šašlykus laikyti parą kambario temperatūroje.

Troškinta šerno nugarinė

Ne paslaptis, kad Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis, – užkietėjęs medžiotojas. Jis sako, kad kepa tik paties sumedžioto šerno mėsą, savo rankomis kieme pastatytame židinyje ir tik ant uosio malkų: „Laikomės šių papročių. Šašlykus kepame ne itin dažnai – kai suvažiuoja vaikai, aplanko draugai. Dviese su žmona paprasčiausiai neįveiktume paruoštų porcijų“, – juokėsi politikas. Jis siūlo išbandyti laiko patikrintą ir visuomet puikiai pavykstantį mėsos marinavimo receptą. Tai – ne šašlykai, tačiau labai panašu.

Jums reikės:

Šernienos arba kiaulienos nugarinės.

Žvėrienos prieskonių.

Svogūnų.

Morkų.

Krapų.

Žirnelių.

Grybų.

,,Vegetos“ prieskonių.

Sviesto arba margarino.

Vandens.

Nugarinę reikia supjaustyti 0,5 cm storio riekelėmis, išmušti ir apibarstyti žvėrienos prieskoniais, dėti sluoksniais į dubenį, tarpuose dedant susmulkintą ar plonomis riekelėmis pjaustytą svogūną ir parą laikyti šaldytuve. Norint pikantiškesnio skonio, dubenyje sudėtą nugarinę galima pašlakstyti alumi. Kepti ant taukų, kol mėsa lengvai paruduos. Tuomet viskas dedama į puodą sluoksniais: mėsa, morkos, krapai, žirneliai, galima virtų maltų ar ir gabalėliais pjaustytų grybų ir pan.

Anot Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojo, sluoksniavimas yra kiekvienos šeimininkės išmonės ir šeimos skonio reikalas. Sluoksniavimui skirtos daržovės gali būti ir žalios, ir šaldytos. Ant daržovių pabarstyti ,,Vegetos“ prieskonių ir druskos. Ant susluoksniuoto patiekalo uždėti maždaug pusę pakelio sviesto ar margarino, užpilti 2 stiklines virinto vandens ir apie 40 min. troškinti uždengus puodą ant lengvos ugnies. Troškinimo laikas priklauso nuo sumedžioto šerno amžiaus – kuo žvėris vyresnis, tuo troškinimo laikas ilgesnis.

Šį patiekalą galima patiekti su bet kokiu šeimos mėgstamu garnyru. „Aš valgau su kruopomis, žmonai patinka bulvės, o vaikai dar būtinai dairosi baravykų padažo. Jei nugarinę ar kumpinę pjaustome kubeliais ir tuo pačiu principu paruošę troškiname ne puode, o didelėje keptuvėje nuolat pamaišydami, gauname kažką labai panašaus į šašlyką, tik daug trapesnį ir minkštesnį“, – „Radviliškio naujienoms“ sakė Kazimieras Augulis.

Jis siūlo išbandyti ir troškintos stirnienos nugarinės receptą, kurio paruošimo būdas labai panašus, tik sluoksniuojant būtina užpilti kelis šaukštus aliejaus (stirniena – sausa mėsa) ir trečdalį stiklinės raudonojo vyno. Politikas sako, kad vaikai mėgsta, kai troškinys būna pagardintas smulkintais mėtų lapeliais.

Mėtomis kvepiantys šašlykai

Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Rita Vaigauskienė atskleidė, kad šašlykai jos šeimoje kepami itin dažnai: „Vos tik sulaukę savaitgalio, jei lauke – gražus oras, sukviečiame artimiausius šeimos narius ir mėgaujamės ne tik gardžiais šašlykais, bet ir buvimu kartu. Dažniausiai šašlykus mėgsta ir ruošti, ir kepti vyrai, tačiau mes, moterys, vis prižiūrime, kad visi ingredientai būtų savo vietose. Prie šašlykų dažnai verdame laukinių ryžių, kepame riekelėmis supjaustytų paprikų, baklažanų, skanaujame verdančiu vandeniu nuplikytų ir su krapais bei actu marinuotų svogūnų“.

Rita Vaigauskienė siūlo išbandyti jos mėgstamiausią šašlykų marinavimo receptą su mėtomis ir citrinomis: „Mėtos visuomet po ranka, ir citrinų visuomet namie atrandame, tad šis receptas – nesudėtingas ir mėgstamiausias“.

Jums reikės:

Kiaulienos sprandinės.

Mėtų.

Svogūnų.

Citrinų.

Aliejaus.

Prieskonių (dažniausiai naudoja „Santa Maria“ šašlykų prieskonius).

Ruošiant šašlykus pagal šį receptą reikia stambiai supjaustyti mėsą, gausiai pridėti mėtų lapelių, stambiai pjaustytų svogūnų, smulkiai su visomis žievelėmis supjaustytų citrinų, užpilti aliejaus ir užbarstyti prieskonių. Anot Ritos, čia – pagal kiekvieno skonį, tačiau ji naudoja tik „Santa Maria“ šašlykų prieskonius. Tuomet viską reikia tvirtomis vyriškomis rankomis gerai suminkyti ir norint, kad šašlykai išsimarinuotų greičiau, – palaikyti kambario temperatūroje.

Šašlykai su „ugnele“

Šeduvos miesto seniūnas Justinas Pranys, kaip pats prisipažįsta, – mėgsta šeimininkauti virtuvėje. „Mūsų šeimyna šašlykus gali kepti tiek žiemą, tiek vasarą. Bet kuriuo metų laiku. Svarbu, kad būtų noras, geras oras ir gera kompanija. Maisto gaminimas gamtoje nuostabus dalykas. Tai viena iš puikių progų gerai praleisti laiką, pabendrauti“, – sako Šeduvos miesto seniūnas ir siūlo išbandyti jo šeimos mėgstamiausią šašlykų marinavimo receptą.

Jums reikės:

Jautienos (tiks ir kiauliena).

Majonezo.

Pomidorų padažo (jokiu būdu ne kečupo).

Grietinės.

Svogūnų.

Juodųjų pipirų.

Čili pipiro.

Druskos.

Citrinos rūgštelės.

Lauro lapų.

Visuomet tik pats šašlykus marinuojantis Šeduvos miesto seniūnas sako, kad mėsą reikia supjaustyti ne itin mažais gabalėliais, juos apibarstyti pipirais ir druska. Kad mėsa būtų minkštesnė ir pipirai su druska geriau įsitrintų, kiekvieną mėsos gabalėlį reikia stipriai išmasažuoti. Nenorėdamas sugadinti mėsos skonio, jokių kitų prieskonių Justinas Pranys nenaudoja – verčiau pasitelkia, kaip jis pats sako, „ugnelės“ šašlykams suteikiantį čili pipirą, kurį smulkiai supjausto. Tuomet reikia gausiai dėti supjaustytų svogūnų, apibarstyti citrinos rūgštele ir įmesti keletą lauro lapelių. Vėliau dėti majonezo, pomidorų padažo ir grietinės santykiu 3:1:1. Viską labai gerai išmaišyti ir laukti – jau kitą dieną kepami šašlykai bus gardūs! „Čiop čiop, niam niam“, – juokiasi Šeduvos miesto seniūnas.

 

 Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja Rita Vaigauskienė siūlo išbandyti šašlykus su mėtomis ir citrinomis.

 

Visuomet tik pats šašlykus marinuojantis Šeduvos miesto seniūnas sako, kad jo šeimyna šašlykus gali kepti tiek žiemą, tiek vasarą.

Autorės nuotr.

 

Radviliškio rajono savivaldybės meras Darius Brazys sako, kad šašlykus, kaip ir daugelis, kepa vos tik pasitaikius progai ar sulaukus širdžiai mielų svečių.

 

Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazimieras Augulis kepa tik paties sumedžioto šerno mėsą, savo rankomis kieme pastatytame židinyje ir tik ant uosio malkų.

Redakcijos archyvo nuotr.

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE