Joniškio Krepšinio muziejuje. Centre - L. Karaliūnas.  N. Bertulienės nuotr.

Pakalniškiečių vasaros kelionė – į Jelgavą

Liepos 10 dieną į vasaros kelionę, kuri jau tampa tradicija, po žymias Latvijos vietas Pakalniškių bibliotekos skaitytojus vėl pakvietė kraštietis-istorikas Petras Juknevičius. Šį kartą buvome pakviesti aplankyti Latvijos miestą Jelgavą.

Iš Pakalniškių pajudėjome anksti ryte. Nors oras nelepino ir nuo pat ryto lijo lietus, visų keliautojų nuotaikos buvo pakilios. Prieš kirsdami Latvijos sieną stabtelėjome Joniškyje, kuriame aplankėme vienintelį privatų Lietuvoje veikiantį Krepšinio muziejų.

Čia mūsų jau laukė šio muziejaus įkūrėjas, Joniškio rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus specialistas Leonas Karaliūnas. Pats 15 metų žaidęs už Joniškio krepšinio komandą ir buvęs jos kapitonas. 25 knygų autorius, iš kurių dauguma – apie krepšinį.

Ekskursijos metu krepšinio žinovas, eruditas ir entuziastas neleido nė vienam nuobodžiauti, į magišką krepšinio pasaulį įtraukdamas net ir tuos, kurie krepšiniui abejingi. Ekskursijoje susipažinome su mūsų šalies krepšinio istorija, apžiūrėjome muziejuje sukauptus eksponatus.

Ir štai svarbiausias kelionės tikslas – Jelgava. Tai ketvirtas pagal dydį Latvijos miestas ir didžiausias Žiemgalos miestas. Per miestą teka Lielupės upė. Kuršo hercogystės laikais, 1573 metais, gavo miesto teises, o nuo 1574 metų tapo hercogystės sostine. Geležinkelio centras, jungiantis Rygą su Lietuva.

Šiais metais Jelgavos miestas švenčia 755-erių metų jubiliejų, todėl šia proga vyksta daug meninių renginių, koncertų, festivalių, o gatvėse galima pajusti didmiesčio dvasią. Šis miestas dar vadinamas studentų miestu.

Jelgavoje pirmiausiai aplankėme Jelgavos Šventosios Trejybės bažnyčios bokštą, kuriuo pasikėlę į viršutinį devintąjį aukštą iš bokšto viršuje esančios apžvalgos aikštelės galėjome pasigrožėti nuostabia Jelgavos miesto panorama.

Po to aplankėme Jelgavos rūmus – buvusią Kuršo ir Žiemgalos rezidenciją. Rūmai – architekto Frančesko Bartolomėjaus Rastrelio kūrinys. Tai didžiausias architektūros paminklas Baltijos šalyse.

Jelgavos rūmuose 1818 metais buvo paskelbtas baudžiavos panaikinimas Kurše. Dabar čia įsikūręs Latvijos žemės ūkio universitetas, veikia Jelgavos pilies muziejus, kuriame susipažinome su rūmų istorija.

Rūmuose apžiūrėjome Kuršo hercogų mauzoliejų, kuriame palaidoti Ketlerių ir Bironų dinastijų atstovai. O galiausiai su malonumu degustavome karštą hercogo šokoladą.

Apžiūrėjome Gederto Eliaso Jelgavos istorijos ir meno muziejų, kuris įsikūręs 1775 metais paskutiniojo Kuršo hercogo Petro Birono iniciatyva pastatytuose Academia Petrina rūmuose. Ši akademija laikoma viena pirmųjų aukštojo mokslo įstaigų Latvijoje, kurioje mokėsi ir nemažai lietuvių: dėstė Jonas Basanavičius, mokėsi vyskupas Kazimieras Paltarokas, politikai Mykolas Slezevičius, Juozas Tūbelis, profesorius Petras Avižonis, dailininkas Justinas Vienožinskis ir kiti. Akademiją baigė trijų valstybių keturi prezidentai: Latvijos – Janis Čakstė ir Albertas Kviesis, Lietuvos – Antanas Smetona ir Lenkijos – Stanislavas Vaicekovskis.

Aplankėme Pašto saloje vykstančią smėlio skulptūrų parodą, pasivaikščiojome pėsčiųjų tiltu „Nitana“. Apžiūrėjome Jelgavos rusų stačiatikių soborą ir Jelgavos Romos katalikų Nekaltosios Mergelės Marijos katedrą.

Pasak mūsų kelionės vadovo P. Juknevičiaus, Jelgavoje nuolat persipina lietuvių ir latvių tautų istorija. Kur beėjome, visur mus lydėjo lietuviškos pavardės, radome mūsų tautai priklausančius simbolius, girdėjome gražią latvišką šneką, taip panašią į gimtąją lietuvių kalbą. Galbūt todėl viešėdami Jelgavoje pasijutome lyg namuose.

Dėkojame kraštiečiui Petrui Juknevičiui, pakvietusiam ir lydėjusiam mus kelionėje. Kelionę kraštiečiui organizuoti padėjo Pakalniškių biblioteka.

Ramutė Smailienė, Radviliškio viešosios bibliotekos Pakalniškių filialo bibliotekininkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE