Po Mišių šventinė svečių eisena

Istoriniame Liaudos krašte – dvi tautas suartino festivalis „Draugystė“

Vis stiprėja pociūnėliečių ryšiai su kaimyninės Lenkijos žmonėmis. Puikus to įrodymas – Pociūnėliuose įvykęs lietuvių-lenkų dainų ir šokių festivalis „Draugystė“. Istoriniame Liaudos krašte sulaukta daugiau kaip 600 festivalio dalyvių ir būrio žiūrovų.

Draugystė užsimezgė prieš kelerius metus

Dviejų tautų tikintieji susirinko į bendras Mišias už tautų draugystę Pociūnėlių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Šv. Mišias aukojo du lenkų kunigai ir Pociūnėlių parapijos klebonas Kęstutis Švabinskas.

Po Mišių šventinė svečių eisena, lydima pociūnėliečių, patraukė į miestelio parką. Parke nuskambėjo Lietuvos ir Lenkijos himnai, suplevėsavo abiejų šalių valstybinės vėliavos.

Skėmių seniūnijos seniūnė Ingrida Gladkienė paskelbė festivalio atidarymą. Seniūnė priminė, kaip prieš kelerius metus prasidėjo pociūnėliečių draugystė su kaimynais lenkais, kaip pernai du kartus sulaukta svečių iš Lenkijos (tuomet pirmą kartą atvyko 20, o antrą – net 300 žmonių). Paskui pociūnėliečiai buvo pakviesti į svečius, tuomet ir kilo idėja surengti Pociūnėliuose dviejų tautų draugystės festivalį.

Į šventę atvyko daug svečių

Visus festivalio dalyvius pasveikino ir atvykusiuosius iš Lenkijos pristatė Irena Duchovska, Kėdainių lenkų draugijos pirmininkė.

Nuoširdžiais sveikinimo žodžiais į susirinkusiuosius kreipėsi šventės vedėjai – pociūnėlietė Lina Noreikaitė-Rimkienė ir Irenos Duchovskos sūnus Kazimiež Duchovski. Jų pakviesti į sceną pakilo garbingi festivalio svečiai: Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis, Lenkijos Kadzidlo miesto burmistras Darjuš Lukaševskij, Lietuvos Respublikos Seimo nariai Asta Kubilienė ir Aurimas Gaidžiūnas, Seimo nario padėjėjas-sekretorius Jonas Povilaitis, vietos veiklos grupės „Radviliškio lyderis“ pirmininkas Romas Kalvaitis, buvusi ilgametė Skėmių seniūnijos seniūnė Romualda Rimkuvienė, Pociūnėlių pagrindinės mokyklos direktorius Anatolijus Gailiūnas ir kiti svečiai. Visi jie šiltai pasveikino festivalio dalyvius ir pasidžiaugė gražia dviejų tautų draugyste.

Susirinko žmonės, mylintys Lietuvą, Lenkiją ir kultūrą

Šių metų gegužės mėnesį Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis ir Kadzidlo miesto burmistras Darjuš Lukaševskij pasirašė Radviliškio rajono savivaldybės ir Kadzidlo gminos tarptautinio bendradarbiavimo sutartį, kurioje yra įrašytas įsipareigojimas plėtoti abiejų savivaldybių kultūrinį bendradarbiavimą.

Festivalio pradžioje Radviliškio rajono savivaldybės meras Antanas Čepononis sakė, kad čia susirinko žmonės, kurie myli Lietuvą, Lenkiją ir kultūrą. Mero žodžiais tariant, tikėkime, melskimės, dainuokime ir būsime šviesūs. Meras pasveikino Kadzidlo burmistrą Darjušą Lukaševskij.

Burmistras taip pat tarė padėkos žodžius visiems susirinkusiesiems, pasveikino merą Antaną Čepononį. Jo nuomone, kultūros jungia visas tautas, leidžia mums geriau susipažinti. Daugeliui įsiminė burmistro žodžiai: „Lenkiame galvas prieš tuos, kurie sugeba taip gražiai atverti savo lietuviškas širdis“.

Veiklos užteko visiems

Šventinį koncertą pradėjo mažieji pociūnėliečiai kartu su muzikos vadove Kristina Valčiukiene bei auklėtojos padėjėja Jūrate Bilevičiene. Pasirodė tos pačios muzikos mokytojos parengta solistė Gabija Koryznaitė. Dainavo ir pati mokytoja Kristina Valčiukienė. Koncertavo duetas Kristina Valčiukienė bei Pijus Kondrotas iš Šiaulių. Visų muzikinių pasirodymų metu akompanavo maestro Sigitas Vaičiulionis, choro dirigentas ir pedagogas iš Šiaulių.

Svečių iš Lenkijos pasirodymą pradėjo dainininkė Apolonia Nowak. Lenkų dainos ir šokio savitumą atskleidė 15 meno kolektyvų: dainos ansamblis „Issa“ (vadovė – Waleria Wansewicz, Kėdainiai), kapela „Trzcinicoki“ (vadovas – Stanislaw Marszalek, Trzcinica), pučiamųjų orkestras (vadovas – Stanislaw Gawrych, Kadzidlas), choras „Preliudium“ (vadovas – Mariusz Pardo, Szcytno), folkloro ansamblis „Kotwica“ (vadovas – Marian Zinkiewicz, Kaunas), kolektyvai „Romniczanie“ (vadovė – Božena Buza, Dubeninki), „Polskie kwiaty“ (vadovė – Zofia Burel, Goldap), „Pauza“ (vadovė – Wioletta Ogrodnik, Stara Ruskolęka) ir kiti.

Lietuvių kultūrą pristatė Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriaus vyresniųjų liaudiškų šokių grupė „Volungė“ (vadovė – Virginija Čereškienė-Beviršė).

Artistai ne tik dainavo, šoko, bet galėjo ir pasivaikščioti po parką, pailsėti ir papietauti senųjų liepų, klevų pavėsyje.

Atvykusius į svečius vaikus traukte traukė išbandyti save „Nuotykių take“, kurį prieš kelerius metus šiame parke įrengė Pociūnėlių jaunimo grupė „100 procentų merginos“. Veiklos užteko visiems.

Iš spalvotų siūlų pynė draugystės apyrankes

Antroji festivalio dalis prasidėjo pavakarę. Parko liepų paunksmėje surengta edukacinė programa vaikams ir suaugusiesiems – jie mokėsi pinti iš spalvotų siūlų draugystės apyrankes. Norinčiųjų kūrybiškai padirbėti netrūko. Smagiai pasišnekučiuodami dirbo vaikai, jų mamos, močiutės, mokytojos. Kai kuriems taip puikiai sekėsi, kad per edukacijai skirtą laiką nusipynė po dvi apyrankes. Edukacinę programą surengė Evelina Buivydaitė, kilusi iš Pociūnėlių.

Antrojoje festivalio dalyje skambėjo nemažai muzikinių kūrinių. Koncertavo pociūnėliečių kapela „Liaudė“ (vadovai – Zigmas Paulauskas ir Genovaitė Vorienė), Panevėžio r. Velžio folkloro ansamblis „Gegužraibė“ (vadovė – Virginija Stundžienė), Butėnų moterų vokalinis ansamblis (vadovė – Evelina Stalgienė), Radviliškio r. Šniūraičių mišrus ansamblis „Bendraminčiai“ (vadovė – Audronė Motiejūnienė), folkloro ansamblis „Šeduvos bernai“ (vadovas – Gintaras Rutkauskas). Šventės dalyviams dainavo solistės Smiltė Glazauskaitė iš Šniūraičių bei Aistė Lukoševičiūtė iš Krekenavos (Panevėžio r.).

Surengtos ir sporto varžybos

Tuo pat metu vyko sporto varžybos, kuriose sulaukta garbingo svečio – atvyko Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis. Surengtos nuotolinių šaškių, virvės traukimo, giros kilojimo, smiginio varžybos.

Įtempta ir ilga kova vyko nuotolinių šaškių turnyre. I vietą jame iškovojo „Nemuno“ komanda. II vietą laimėjo Pociūnėlių jaunimo komanda, o III – „Ežiukų“ komanda. „Nemuno“ komandoje sėkmingai žaidė ir pats Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis.

Virvės traukimo rungtyje nugalėjo Audrius Tripeldas, II vieta skirta Osvaldui Stulgiui, o III – Pauliui Jagminui.

Giros kėlimo rungtyje varžėsi moterys ir vyrai. Moterims teko kelti 16 kg girą, o vyrams – 24 kg. Iš moterų stipriausia buvo Ingrida Gladkienė, Skėmių seniūnijos seniūnė, kuri iškovojo I vietą. II vietos laimėtoja – Evelina Brazinskaitė, o III – Aistė Povilauskaitė. Stipriausias vyras, kuris ir iškovojo I vietą, – Osvaldas Stulgys. Antroji vieta skirta Lukui Brazinskui.

Smiginio varžybos sulaukė irgi nemažo susidomėjimo, žaidė ir dideli, ir maži. I vietas užėmė Samanta Nevedomskaitė ir Arvydas Antanavičius, II – Donara Sadzevičiūtė ir Dženeta Šemežienė, III – Rūtenis Jučas ir Danguolė Kavaliauskienė.

Visų rungčių nugalėtojai apdovanoti medaliais bei atminimo dovanomis. Prizus skyrė Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija „Nemunas“.

Tikimasi, kad festivalis taps tradiciniu

Vėlai vakare festivalio dalyvius linksmino popmuzikos grupė iš Kauno „16 Hz“, Lietuvos muzikos šlagerių karalienė Daiva iš Kalnaberžės (Kėdainių r.). Be galo didelio susirinkusiųjų dėmesio sulaukė Ugnies teatro šou programa.

Dviejų dalių festivalyje „Draugystė“ klausytasi muzikos, dainuota kartu ir šokta. Nepamiršta padėkoti tiems, kas rengė ir parėmė šventę – vietos gyventojams, ūkininkams, bendruomenės nariams, vietos valdžios institucijoms.

Pirmą kartą Pociūnėliuose surengtas lietuvių-lenkų dainų ir šokių festivalis „Draugystė“ – reikšminga šventė, suartinusi dvi tautas, padėjusi geriau pažinti vienai kitą. Tikimasi, kad festivalis taps tradiciniu.

Roma Buivydienė, Pociūnėlių miestelio bendruomenės narė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE