NULL

Vėjo „malūnams“ – žalia šviesa

Jonas MARCINKUS

Praėjusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje rajono politikai uždegė žalią šviesą tam, kad ateityje mūsų rajone galėtų atsirasti vėjo elektrinių parkas. Rajono valdžia leido įmonei „Archstudija“ pradėti rengti Vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialųjį planą.

Žinodami, kad kai kurie vietos gyventojai labai nepalankiai žiūri į vėjo elektrinių parkus, projekto rengėjai pažadėjo, kad jėgainės nebus statomos, jeigu nepavyks rasti bendros kalbos su bendruomenėmis.

Pažaboti vėją skatina ir įstatymai

Iki šiol Radviliškio krašte niekas neinvestavo į vėjo jėgainių verslą, nors tai atsinaujinantis energijos šaltinis, kuris mažina klimato kaitą ir aplinkos oro taršą. Net mūsų šalies įstatymuose yra įtvirtintas siekis visos valstybės mastu užtikrinti, kad atsinaujinančių išteklių energijos dalis, palyginti su šalies bendruoju galutiniu energijos suvartojimu, 2020 metais sudarytų ne mažiau kaip 23 procentus ir ši dalis būtų toliau nuosekliai didinama. Akivaizdu, jog Radviliškio kraštui be vėjo jėgainių parko pasiekti tokius rodiklius būtų neįmanoma.

Pirmas žingsnis, norint kad pažaboti vėjo energiją, – tai infrastruktūros specialiojo plano, skirto vėjo elektrinių parko bei inžinerinių komunikacijų statybai, parengimas. Šiame plane bus suformuotos konkrečių vietovių vėjo elektrinių plėtros kryptys, siekiant užtikrinti saugų ir patikimą gaunamos elektros tiekimą, neviršijant leidžiamo neigiamo poveikio aplinkai. Plane bus numatyta ir galima vėjo elektrinių įtaka gamtinei bei gyvenamajai aplinkai, bus numatytos ir kompensacinės priemonės jai mažinti.

Be to, plane bus numatytos ir priemonės, užtikrinančios gamtos išteklių racionalų naudojimą, kraštovaizdžio tvarkymą, ekologinę pusiausvyrą, gamtinio karkaso formavimą, gamtos ir kultūros paveldo objektų išsaugojimą.

Numatyta ir parama bendruomenėms

Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje planuojamo dokumento sprendinius pristatė uždarosios akcinės bendrovės „Archstudija“ vadovas Dainius Jurėnas ir projektų vadovė Inga Baronienė.

D. Jurėnas teigė, kad teritorijos, nurodytas specialiojo plano pavadinime, parinktos pagal keletą kriterijų, atsižvelgiant į įvairius ribojimus.

„Teritorijos buvo parinktos atsižvelgiant į NATURA 2000 saugomas teritorijas, kurių nemažai yra Radviliškio rajone, į kariuomenės uždraustą zoną, į tai, kad teritorijos būtų kuo toliau nutolusios nuo gyvenamųjų namų (mažiausiai – 500 metrų atstumas nuo bet kokios gyvenamosios teritorijos), ir, žinoma, į tuos ūkininkus, kurie norėtų vėjo jėgaines matyti savo sklypuose“, – aiškino D. Jurėnas.

Įmonės vadovas patikino, kad bus atsižvelgiama į vietos bendruomenių norus ir pageidavimus. „Tol, kol nerasime bendros kalbos su bendruomenėmis, jėgainės nebus statomos“, – sakė jis.

Projektų vadovė I. Baronienė patikslino, kad yra numatyta ir kasmetinė parama bendruomenėms.

Tarybos nariai domėjosi, kokią naudą rajonui atneš vėjo jėgainių parkas. D. Jurėnas sakė, kad į biudžetą per metus bus sumokamas turto mokestis. Dėl jo dydžio turės apsispręsti Radviliškio rajono savivaldybės taryba.

Planą rengs už privačias lėšas

Rajono taryba pritarė tam, kad UAB „Archstudija“ parengtų Vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialųjį planą. Rajono politikai įpareigojo Savivaldybės administracijos direktorių sudaryti teritorijų planavimo proceso inicijavimo sutartį su UAB „Archstudija“ dėl specialiojo plano rengimo ir finansavimo.

Skelbiama, kad Vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajono savivaldybės Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose specialusis planas bus parengtas privačiomis lėšomis.

Planuojama, kad Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose gali būti įrengtas iki 30 vienetų vėjo elektrinių parkas. Bendras elektrinių aukštis įskaitant sparnus – iki 270 metrų.

Spręs vietos bendruomenės

Plane išnagrinėtos teritorijos vėjo elektrinių statybai nepatenka į NATURA 2000 saugomas teritorijas ar svarbius urbanistinius koridorius, yra labai mažai apgyvendintos, teritorijose nėra kultūros paveldo objektų ar turizmo rekreacijos centrų, aplink jas yra gera inžinerinė infrastruktūra, taigi jos idealiai tiktų vystyti atsinaujinančią vėjo energetiką.

Radviliškio rajono savivaldybės mero Antano Čepononio nuomone, kuo labiau Lietuva nepriklausoma energetiškai, kuo daugiau yra aplinką saugančių alternatyvų, tuo geriau. Juolab kad Nacionalinės energijos strategijos pagrindinis tikslas – energetinis saugumas ir aplinkosauga.

„Dėl teritorijų, dėl vėjo jėgainių statybos tam tikrose teritorijose spręs vietos bendruomenės, Savivaldybės taryba šiuo atveju tik priima pritariamąjį sprendimą dėl tokio plano rengimo“, – sakė jis, paklaustas apie kai kurių bendruomenių nuogąstavimus dėl vėjo jėgainių atsiradimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE