Įmonė „Radviliškio vanduo“ su partneriais bendrovėmis „Panevėžio statybos trestas“ ir „Eigesa“ ką tik užbaigė didžiulį projektą Grinkiškyje

Vandens ir nuotekų tinklai pasiekiami vis daugiau žmonių

Jonas MARCINKUS

Radviliškio rajone sparčiai daugėja centralizuotais nuotekų tinklais besinaudojančių gyventojų. Bendrovė „Radviliškio vanduo“ sėkmingai įgyvendino vandentiekio ir nuotekų tinklo projektą Grinkiškyje, tad gyventojams belieka prisijungti prie komunikacijų ir džiaugtis 21-ojo amžiaus patogumais.

Investicijos į centralizuotą nuotekų surinkimo tinklą ir jų tvarkymą yra būtinos, nes Lietuva yra įsipareigojusi Europos Sąjungai, kad aglomeracijose 98 procentai namų ūkių prisijungs prie centralizuotų nuotekų tinklų.

Nesilaikantiems šio įsipareigojimo gresia didžiulės finansinės baudos. „Kol kas viskas klojasi pagal planą. Tiesa, yra dalis gyventojų, kurie yra nepatenkinti ir nenori naudotis komunikacijomis, nors tai tausoja gamtą“, – sakė bendrovės „Radviliškio vanduo“ vyriausiasis inžinierius Mindaugas Gapšys.

Užbaigė projektą Grinkiškyje

Įmonė „Radviliškio vanduo“ su partneriais bendrovėmis „Panevėžio statybos trestas“ ir „Eigesa“ ką tik užbaigė didžiulį projektą Grinkiškyje.

Miestelyje paklota apie 8,5 kilometro vandens tiekimo ir apie 9,1 kilometro nuotekų surinkimo tinklų. Be to, sumontuoti ir paleisti vandens kokybės gerinimo įrenginiai ir nuotekų valymo įrenginiai.

Vandens gerinimo įrenginiai per parą paruoš 55 kubinius metrus vandens, o nuotekų valyklos pajėgumai siekia 70 kubinių metrų per parą.

„Viskas jau veikia, dabar liko tik užbaigti sutvarkyti dokumentus“, – „Radviliškio naujienoms“ apie baigtą projektą pasakojo vyriausiasis inžinierius M. Gapšys.

Dauguma džiaugiasi, dalis – bamba

Šis Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamas projektas turėjo būti įgyvendintas per 18 mėnesių, bet darbus pavyko užbaigti greičiau. Sutartis su rangovais buvo pasirašyta pernai gegužę.

Projekto biudžete buvo numatyta, kad didžiąją dalį finansuos Europos Sąjungos struktūriniai fondai. Jų parama sudarė 2,02 milijono eurų (be PVM). Radviliškio rajono savivaldybei reikėjo prisidėti 505 tūkstančius eurų, o likusią dalį – 275,5 tūkstančio eurų – finansavo projekto vykdytoja įmonė „Radviliškio vanduo“.

Šios investicijos ženkliai prisideda prie viso rajono socialinės-ekonominės plėtros, žmonių gyvenimo kokybės gerinimo, sveikatos, aplinkos išsaugojimo. Tačiau patenkinti ne visi – dalis gyventojų tradiciškai nenori tvarkytis šiuolaikiškai ir tausoti gamtą.

„Pagal projektą prie centralizuotų tinklų turi prisijungti 246 namų ūkiai. Dabar jau turime 177 prašymus, o su likusiais teks pavargti. Deja, bet ne visi nori keistis“, – sakė M. Gapšys.

Pinigų sutaupė ir kitai gatvei

Įmonės „Radviliškio vanduo“ atstovas pasidžiaugė, kad sparčiai į priekį juda ir kiti projektai. Įmonei per viešąjį konkursą pavyko ženkliai sutaupyti, todėl pradžiuginti dar vienos Radviliškio gatvės gyventojai.

Pasak M. Gapšio, nupirkus Radviliškyje esančios J. Basanavičiaus gatvės projekto rangos darbus paaiškėjo, kad sutaupyta net 114 tūkstančių eurų.

„Paprašėme Aplinkos projektų valdymo agentūros, kad mums leistų likusią sumą panaudoti gretimoje gatvėje. Leidimą gavome, todėl prie centralizuotų tinklų galės prisijungti dar pora dešimčių vartotojų iš Daujočių gatvės“, – geromis naujienomis dalijasi įmonės „Radviliškio vanduo“ vyriausiasis inžinierius.

Dirbs Šilutės įmonė

Sutartis su konkursą laimėjusia bendrove „Terebro“ pasirašyta šių metų gegužę. Parašą ant sutarties padėjęs Šilutės bendrovės vadovas Tomas Karalevičius darbus užbaigti įsipareigojo per 16 mėnesių nuo darbų pradžios paskelbimo.

Visa sutarties suma – 352 tūkstančiai eurų be PVM. Pusę šios sumos skirs Europos Sąjungos struktūriniai fondai, o likusią dalį pridėti įsipareigojo Radviliškio rajono savivaldybė.

Rangovas paklos apie 1,86 kilometro nuotekų surinkimo tinklų ir 1,18 kilometro vandentiekio tinklų. Tai leis 67 namų ūkiams prisijungti prie centralizuotų tinklų.

„Šįkart konkursą laimėjo ne tokia didelė įmonė, bet tikimės, kad darbo kokybė nenukentės. Juolab, kad pavyko sutaupyti ženklią sumą ir ją panaudoti kitų radviliškiečių poreikiams tenkinti“, – pasidžiaugė M. Gapšys.

Tikisi išvengti sankcijų

Europos Sąjunga skaudžiai baudžia paramos aplinkosauginiams projektams gavėjus, kurie neįvykdo prisiimtų įsipareigojimų pasiekti, kad aglomeracijose 98 proc. gyventojų naudotųsi centralizuotais vandens ir nuotekų tinklais.

„Iki šiol mes vykdėme įsipareigojimus, nes nežarstėme pernelyg optimistinių pažadų. Neabejoju, kad kitų metų pabaigoje atliekant skaičiavimus nepateksime į baudžiamųjų sąrašą“, – kalbėjo įmonės „Radviliškio vanduo“ atstovas.

Pasak M. Gapšio, įsipareigojimai vykdomi ir Radviliškyje, ir Šniūraičiuose, ir Alksniupiuose, ir Sidabrave: „Klaustukų yra dėl Šeduvos, bet tikimės, kad netruks darbai prasidėti ir čia“.

Vandentvarkos įmones pradžiugino aplinkos ministro įsakymas, kuriuo atliekant skaičiavimus į aglomeracijas nebus įtraukiami nemažos dalies sodų bendrijų gyventojai.

Nemažas postūmis tinkamai tvarkytis yra ir Radviliškio rajono savivaldybės skiriama parama nuotekų valymo įrenginiui ar nuotekų rezervuarui įsirengti. Už tinkamai prijungtą valymo įrenginį išmokama 350 eurų kompensacija, o už rezervuarą – 100 eurų mažesnė išmoka.

„Ši iniciatyva yra nemenka paskata gyventojams, nes ne visiems galėsime pakloti centralizuotus tinklus – kai kur tai daryti ekonomiškai neapsimoka“, – sakė M. Gapšys.

Lietuvai grasina baudomis

1991 m. ES priėmė Europos tarybos direktyvą, kuria reglamentuojamas miesto nuotekų tvarkymas.

Šiai Direktyvai priskiriamos aglomeracijos, kuriose gyvena daugiau kaip 2000 žmonių.

2006 m. Lietuvoje buvo nustatytos 95 aglomeracijos, bet 2016 m. jų skaičius sumenko iki 65.

2007-2014 metų finansinio laikotarpio lėšomis iki 2016 metų prie nuotekų tinklų Lietuvoje iš viso prijungta 116 tūkstančių naujų vartotojų.

Nepaisant pasiektos pažangos, ekspertai laikosi nuomonės, kad Lietuva neįvykdė įsipareigojimų, todėl 2017 m. vasario 15-ąją pradėjo pažeidimo procedūrą.

Tarp teršėjų nepatenka

Įmonė „Radviliškio vanduo“ priskiriama prie pavyzdingai besitvarkančiųjų.

2017 metų ataskaitoje pažymima, kad visi 1026 tūkstančiai kubinių metrų komunalinių nuotekų buvo tinkamai išvalytos ir metinis taršos vidurkis neviršytas. Tuo pasigirti negali Vilnius, Kaunas, Kaišiadorys, Kėdainiai, Trakai, Elektrėnai, Vievis, Pravieniškės, Šalčininkai.

„Radviliškio vanduo“ išvalytas nuotekas išleidžia į Obelę, o toliau vanduo keliauja į Lielupės upės baseiną.

ES institucijos pažymi, kad kasmetinės milijardinės investicijos, sugriežtinta kontrolė jau pagerino ekologinę būklę visame žemyne, bet vadžių atleisti nežadama.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE