NULL

Mokyklų valgyklose maitinimas gali būti išmanus

Jonas MARCINKUS

Ką tik prasidėję mokslo metai Radviliškio rajono mokyklose vaikų maitinimo paslaugą teikiančios viešosios įstaigos „Bruneros“ darbuotojams – išskirtiniai, nes į mokyklų valgyklas ateina daugybė permainų. Jau nuo sausio 1-osios visi priešmokyklinukai turės būti maitinami nemokamai, o maistas jiems turės būti patiekiamas švediško stalo principu. Vaikus maitinančios įmonės darbuotojai nelaukdami sausio kai kuriose rajono mokyklose jau dabar mažiesiems sudarė galimybę patiems pasirinkti, ką jie nori valgyti.

Apie naujoves bei vaikams ir jų tėveliams rajono mokyklų valgyklose teikiamas išmanias paslaugas „Radviliškio naujienoms“ sutiko papasakoti viešosios įstaigos „Bruneros“ Radviliškio skyriaus direktorė Ramunė Gulbinienė.

Švediškas stalas – jau trijose mokyklose

Pasak R. Gulbinienės, visiems priešmokyklinukams nuo sausio 1-osios tiekti nemokamą maitinimą įpareigoja Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisos. Pirmajame etape nuo kitų metų sausio iki rugpjūčio mėnesio pietūs priešmokyklinukams turės būti patiekiami švediško stalo principu.

Švediško stalo modelio diegimą rekomenduojama pradėti nuo dalinio.

„Dalinis švediškas stalas suteikia galimybę patiems vaikams pasirinkti ir įsidėti tik tam tikrą maistą, kurio jie nori, pavyzdžiui, iš daržovių baro pasirinkti tik daržovių ar vaisių salotų, arba valgyti tik sriubos, arba tik daržovių ar vaisių salotų ir sriubos, o karštą patiekalą įdeda valgyklos personalas, – pasakoja viešosios įstaigos „Bruneros“ Radviliškio skyriaus vadovė. – Atsižvelgdami į tai jau rugsėjo mėnesį Alksniupių pagrindinės mokyklos, Sidabravo gimnazijos ir Vaižganto progimnazijos priešmokyklinukams tiekiame maitinimą dalinio švediško stalo principu. Pastebime, kad vaikams šios naujovės patinka.“

Daržovės – tiesiai iš ūkininko

Didžiausias dėmesys skiriamas tam, kad patiekalai vaikams būtų gaminami tik iš kokybiškų lietuviškos kilmės žaliavų, laikantis vaikų mitybai keliamų reikalavimų, o valgiaraštis suderinamas su valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba ir mokyklos bendruomene.

„Galime pasidžiaugti, kad prasidėjus gražiai draugystei su Radviliškio rajono ūkininku V. Stalioniu, daržovės iš jo ūkio keliauja tiesiai į rajono mokyklų valgyklas. Mokyklos valgykloje sudarytos visos sąlygos pasirinkti subalansuotą, įvairų, sveikatai palankų maistą, tačiau dažnas, ypač vyresnių klasių moksleivis, renkasi ne tai“, – apgailestauja R. Gulbinienė.

Vaikus maitinančios įmonės darbuotojai pastebi, kad ne visi vaikai mėgsta šiltą, šviežią ir sveikatai palankų maistą, o kai kurie dar neturi supratimo, kad į lėkštę reikia įsidėti tiek maisto, kiek suvalgysi. Todėl viešoji įstaiga „Bruneros“ vykdo vaikams skirtus edukacinius projektus, konkursus, organizuoja renginius sveikos mitybos kultūros tema. „Deja, už mokyklos ribų neturime galių įtikinti vaikus rinktis tik sveiką maistą“, – pripažįsta pašnekovė.

Mitybos įpročius atsineša iš šeimos

Vaikus maitinančios įmonės atstovė neabejoja, kad mitybos įpročius vaikai jau atsineša iš šeimos. Akivaizdu, jog šeimoje išugdyti mitybos kultūros įpročiai įtakoja pasirinkimą, kur ir ką vaikai valgo būdami ugdymo įstaigose. Jeigu vaikas namuose yra įpratęs valgyti riebų, saldų, nesveiką maistą, jis tokio maisto nori ir mokykloje.

Mokyklos valgykloje nerasite saldainių, tortų, limonado, kavos, bulvių traškučių, gruzdintų bulvyčių, spurgų, sūdytų lazdelių ar kitų menkaverčių produktų. Tačiau tėvai atžaloms to duoda namuose. Vaikai valgo nereguliariai, dažnas iš jų nevalgo pusryčių, o atėjęs į mokyklą nuolat užkandžiauja net iš namų atsineštais menkaverčiais produktais, kurių gausu šalia mokyklų esančiose užkandinėse ir prekybos centruose.

„Esame už nuoseklų sveikatai palankios mitybos kultūros ugdymą, todėl manome, kad gerų rezultatų šioje srityje pasieksime tik tada, kai ir šeimoje, ir mokyklos valgykloje vaikai valgys kokybišką ir sveikatai palankų maistą, – įsitikinusi maitinimo paslaugas teikiančios įmonės Radviliškio skyriaus vadovė. – Ką tik pakvietėme visus Lietuvos pradinukus dalyvauti tradiciniame rudeniniame piešinių konkurse „Daržovės ir vaisiukai emociukai – nuotaikingos gėrybių istorijos“. Piešinukai bus skelbiami VšĮ „Bruneros“ facebook profilyje. Laimėtojų laukia dovanėlės.“

E-PINIGINĖ padeda kontroliuoti vaikus

Vienas iš būtų pasiekti, kad vaikai maitintųsi sveikatai palankiu maistu, – tai galimybė mokiniams už maistą atsiskaityti elektroniniu būdu. Šią naujovę rajono švietimo įstaigose vaikus maitinanti įmonė pradėjo diegti prieš porą metų.

Ką gi tai reiškia? Ogi tai, kad mokyklų valgyklose vaikai gali atsiskaityti ne grynaisiais pinigais, o su moksleivio pažymėjimu ar specialiai sukurtomis išmaniosiomis apyrankėmis. Vaikai, naudodamiesi savo elektroniniais pažymėjimais, kuriuose tėvai yra aktyvavę E-PINIGINĘ, už dienos pietus bei gėrimus atsiskaito be grynųjų pinigų vienu kortelės prilietimu prie skaitytuvo. Vaikui atsiskaičius šia sistema, tėvai realiuoju laiku kompiuteryje ar telefone turi galimybę matyti, ką vaikas pirko, kada valgė, kiek pinigų išleido. Taip pat tėvams pateikiamas dienos meniu.

„Ši funkcija padeda tėvams rūpintis vaikų mityba ir iš anksto kartu nuspręsti, ką kitą dieną rinksis iš dienos meniu ir kokią pinigų sumą galės tam skirti. Dar vienas prioritetas – tėveliams iš vakaro nebereikia krapštyti piniginių ir ieškoti euro ar kelių tam, kad kitą dieną vaikas galėtų pavalgyti. Tėvai tiesiog papildys sąskaitą per elektroninę sistemą ir vaikai ramiai atsiskaitys už pirkinius“, – privalumus vardija R. Gulbinienė.

Sukurta ir išmanioji programėlė telefonui

Siekiant supažindinti ir mokyti vaikus atsakingo elgesio su elektroniniais pinigais, supaprastinti naudojimąsi E-PINIGINE, sukurta ir išmanioji programėlė telefonui. Jau dabar į telefoną tiek tėveliai, tiek vaikai iš „Google Play“ parduotuvės gali atsisiųsti nemokamą „Eurofondo“ programėlę. Naudodamiesi šia programėle tėveliai telefone, kaip ir kompiuteryje, gali stebėti, ką vaikas valgė, koks yra mokyklos dienos meniu, kuris atsinaujina momentiniu laiku, nustatyti pinigų limitus bei gauti pranešimus ir kitas funkcijas, palengvinančias elektroninės piniginės valdymą. Vaikai programėlėje gali matyti savo sąskaitos likutį, dienos meniu. Bus galima lengvai ir paprastai mokyklos valgykloje atsiskaityti mobiliąja aplikacija-progamėle, nuskenuojant QR kodą.

„Esame ir būsime už tai, kad vaikai gautų visavertį, kokybišką, pagal amžių subalansuotą, sveikatai palankų maistą ir jo neiškeistų į „greitą maistą“, gaminamą čia pat už mokyklos tvoros esančiuose kioskuose, prekybos centruose, todėl raginame tėvelius išnaudoti visas elektroninio atsiskaitymo sistemos galimybes, domėtis, ar jų vaikai valgė mokyklos valgykloje ir kokius produktus“, – kviečia maitinimo paslaugas teikiančios įmonės atstovė.

Teikiami privalumai džiugina ne visus

Anot R. Gulbinienės, elektroninio atsiskaitymo sistema puikiai prigijo keletoje rajono mokyklų: Vinco Kudirkos progimnazijoje, Alksniupių pagrindinėje mokykloje, stebimas susidomėjimas iš Vaižganto progimnazijos, Sidabravo gimnazijos, Gražinos pagrindinės mokyklos. Naudojantys šią sistemą džiaugiasi visais teikiamais privalumais.

„Deja, bet pastebime, kad ne visose mokyklose atsiskaitymas E-PINIGINE yra populiarus. Ypač vyresnio amžiaus moksleiviai nori turėti grynųjų pinigų, todėl ši sistema jiems nėra patraukli“, – pastebi pašnekovė. Akivaizdu, jog neturėdami grynųjų pinigų vaikai negali už mokyklos ribų nusipirkti sveikatai žalingų pirkinių.

R. Gulbinienė mano, kad dar ne visi mokinių tėvai žino apie E-PINIGINĖS teikiamą naudą, todėl mokyklų vadovams buvo išsiųstas reklaminis animacinis filmukas apie E-PINIGINĖS privalumus ir paprašyta jį patalpinti mokyklų e-dienyno sistemoje, kad kuo daugiau tėvelių ir moksleivių gautų reikalingą informaciją. Mokyklos valgyklos stenduose yra iškabinti plakatai, kviečiantys įsigyti išmaniąją apyrankę ir prisijungti prie „Eurofondo“ E-PINIGINĖS sistemos.

E-PINIGINĖ – tai puiki galimybė patogiai ir saugiai administruoti kišenpinigius!

  • Patogu, saugu ir paprasta norimą pinigų sumą pervesti į mokinio E-PINIGINĘ;

  • Naudinga mokyti vaikus Eurofondo E-PINIGINĖS valdymo bei atsakingo elgesio su el. pinigais;

  • Realus dienos meniu formuojamas kiekvieną dieną ir atnaujinamas realiu laiku;

  • Informacija, kada ir ką vaikas valgė mokyklos valgykloje bei kiek pinigų išleido;

  • Nebereikia kasdien rūpintis smulkiais grynaisiais pinigais – galima pervesti pinigų sumą iki 50 eurų;

  • Saugu, kai vaikai atsiskaito el. pinigais – jų nepames ar niekas neatims;

  • Nebelieka socialinės atskirties – nemokamo maitinimo popieriniai talonėliai integruojami į el. mokinio pažymėjimą;

  • Pinigai neišleidžiami žalingiems pirkiniams už mokyklos ribų;

  • Mokiniai tobulėja kartu su modernėjančia mokyklos aplinka.

Daugiau informacijos apie sistemą www.eurofondas.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE