Radviliškio Švenčiausios Mergelės Marijos Gimimo parapijos bažnyčia tą dieną buvo sausakimša.  Eligijos Zoltnerienės nuotr.

Į Radviliškio šventovę – ypatingu simbolių keliu

Jonas MARCINKUS

Radviliškio tikinčiųjų bendruomenė sulaukė malonios staigmenos – meno kūriniu papuoštos Švenčiausios Mergelės Marijos Gimimo parapijos bažnyčios paradinės durys. Įspūdingą bareljefą sukūrė iš Radviliškio kilęs menininkas Martynas Gaubas.

Maldos namams kūrė net trys Gaubų kartos

Originalia kūryba garsėjantis 39-erių metų dailininkas, skulptorius ne pirmą kartą atsigręžė į gimtinę. Prieš dvejus metus menininkas per plenerą sukūrė Rūpintojėlio skulptūrą, kuri papuošė bažnyčios šventorių.

Simboliška, kad maldos namams kūrė net trys Gaubų kartos. Prieš tris dešimtmečius M. Gaubo tėvas Edmundas ir senelis Leonas su dar dviem pagalbininkais sukūrė kryžių kompoziciją, skirtą stalinizmo aukoms atminti. Praėjusiais metais E. Gaubas su vyresnėliu sūnumi Laurynu šį kūrinį atnaujino.

Nuspręsta duris papuošti bareljefu

„Matyt, senstu“, – juokėsi Birštone gyvenantis ir kuriantis M. Gaubas, paklaustas apie idėją kurti gimtojo miesto bendruomenei. Po akimirkos surimtėjęs menininkas sakė, kad tai parapijos klebono Tado Rudžio nuopelnas, nes šis dvasininkas nusprendė patikėti papuošti bažnyčią.

„Pirmos užuominos buvo per plenerą. Kalbėjomės, svarstėme, kaip galėtume papuošti šventovės duris. Buvo minčių sukurti keletą simbolių, bet galiausiai nusprendėme, kad labiausiai tiktų bareljefas“, – prisiminė M. Gaubas.

Galutinė idėja buvo subrandinta praėjusių metų pabaigoje, ir tai buvo sunkus išbandymas, nes siekis buvo simbolių kalba perteikti į maldos namus žengiantiems tikintiesiems žinią.

Durų centre – masyvi Biblija

Simboliška, kad dvivėrės durys buvo papuoštas dviejų šventųjų popiežių Jono XXIII ir Pauliaus VI atvaizdais. „Vienas popiežius pradėjo, antrasis užbaigė antrąjį Vatikano susirinkimą, padariusį bažnyčią tokią, kokia ji yra šiandien“, – kalbėjo parapijos klebonas T. Rudys.

Bareljefe išraižytas ir Kryžių kalnas, jame tarp spygliuotos vielos pavaizduotas ir Šeduvoje nužudytą palaimintąjį Teofilių Matulionį simbolizuojantis paukštelis. Ant bareljefo vietą surado ir Lietuvą aplankiusio popiežiaus išsakyti žodžiai.

Durų centre – masyvi Biblija paauksuotais kraštais. Šventasis Raštas yra dvasinis valgis kiekvienam, įžengiančiam į maldos namus.

Duris apkaustęs kūrinys išlietas iš aliuminio

Duris apkaustęs M. Gaubo kūrinys išlietas iš gana retai skulptūroje naudojamo aliuminio. Šis metalas nėra atsparus laikui, tad po pusšimčio metų kūrinį gali tekti ir restauruoti.

Nauja ir tai, kad kūrinio tema nesutampa su šventovės vardu. Bet būtent toks buvo parapijos klebono T. Rudžio pageidavimas. „Pasitikėjau Martynu ir jo talentu. Esu patenkintas galutiniu rezultatu“, – gražių žodžių menininkui negailėjo parapijos šeimininkas.

Kūrinys aikčioti privertė ir tikinčiųjų bendruomenę. Per pašventinimo iškilmes minia aikčiojo, kai išvydo Radviliškio kraštą garsinančio M. Gaubo kūrinį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE