NULL

Emocinės paramos tarnyba suaugusiesiems „Vilties linija“

„Vilties linija“ – emocinės paramos tarnyba suaugusiesiems, teikianti nemokamą, anonimišką emocinę paramą telefonu 116 123 bei laiškais 116123@viltieslinija.lt visos Lietuvos gyventojams.

Kiekvienas „Vilties linijos“ konsultantas ar savanoris vadovaujasi konsultanto etikos principais. Linija veikia visą parą, septynias dienas per savaitę. Skambučiai nemokami iš bet kurio tinklo.

Poreikis bendrauti yra vienas iš svarbiausių žmogaus egzistencinių poreikių. Būti išklausytam, išgirstam ir suprastam svarbu ne tik vaikui, paaugliui, bet ir suaugusiam žmogui. Susiduriant su problemomis žmonėms yra labai svarbu pasikalbėti su neutraliu asmeniu, su specialistu, kuris, kaip veidrodis atspindėtų skambinančiojo jausmus, kartu ieškotų išeities sunkioje situacijoje.

Kaip galima padėti sau?

Minčių nukreipimu: žmogaus smegenys negali vienu metu galvoti apie du dalykus, todėl vos pajutus, kad ima plūsti negatyvios mintys, tiesiog „perjungti“ savo smegenis kitai veiklai. Galima įsivaizduoti mėgstamiausią vietą, galima skaityti.

Atsipalaidavimu: vienas iš būdų sumažinti nerimą ir atgauti vidinę pusiausvyrą – kvėpavimo pratimai. Susijaudinus kvėpuojama greitai ir paviršutiniškai – mažai įkvepiama ir mažai iškvepiama, siūloma skaityti.

Ginču su savimi: dažnai nerimo ir baimės priežastis yra nelogiški argumentai. Ginčas su savimi leidžia pažvelgti į situaciją kitu kampu. Surašomos visos ramybės neduodančios mintys, rekomenduojamas skaitymas.

Negatyvioms mintims – speciali vieta ir laikas: neigiamas mintis reikalinga išlieti, tačiau šiuos procesus būtina ir kontroliuoti. Surandama negatyviam galvojimui skirta vieta, padeda skaitymas.

Minčių valdymo technika „STOP!“: negatyvios mintys sukelia blogus jausmus, todėl būtina išmokti joms pasakyti „Stop!“. Vos tik atpažinus neigiamą mintį, veikti nedelsiant. Jeigu esama namuose ar kitoje saugioje aplinkoje, galima valdingai ir garsiai pasakyti: „Stop!“.

Kaip padėti kitam?

• nepalikti vieno;

• parodyti nuoširdų susirūpinimą jo išgyvenimais. Galima pasakyti: „Aš matau, kad Tau sunku ir man tai tikrai rūpi“;
• paskatinti asmenį išsikalbėti, išreikšti savo jausmus. Galima paklausti: „Papasakok man, kas Tave slegia“;
• išklausyti žmogų kuo atidžiau, nepertraukinėti ir nekritikuoti. Krizę išgyvenantis žmogus turi turėti galimybę kuo daugiau kalbėti apie skausmą, kurį jis jaučia, apie slegiančius jausmus;
• nenureikšminti problemų. Kenčiančiam žmogui nesakyti: „Viskas bus gerai“;
• prisiminti savo paties sunkius išgyvenimus: kaip tuo metu jautėmės, kas tuomet padėjo, ko norėjosi iš aplinkinių;
• prireikus padėti rasti reikiamus specialistus.

Emocinės paramos tarnybos suaugusiesiems „Vilties linija“ galima parašyti el. p. 116123@viltieslinija.lt bei pasikalbėti paskambinus nemokamu telefonu 116 123, susitikti pokalbiui adresu: Džiugo g. 6, Telšiai.

Parengta pagal „Mano Vyriausybė“ portalo informaciją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE