SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2020-06-05, Penktadienis, 20:08:02 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Aktualijos Įsikabinti į gyvenimą jaunuoliams padeda palydimosios globos paslaugos

Įsikabinti į gyvenimą jaunuoliams padeda palydimosios globos paslaugos

 • Įsikabinti į gyvenimą jaunuoliams padeda palydimosios globos paslaugos

  Palydimosios globos atvejo vadybininkė Ingrida Volosova džiaugiasi visais kuruojamais jaunuoliais, kurie mokosi, ieškosi darbo ir stengiasi kabintis į gyvenimą, nes nenori grįžti į gatvę.

Jonas MARCINKUS

Kiekvienam jaunam žmogui, žengiančiam į savarankišką gyvenimą, reikalingas suaugusiojo petys ir artimųjų pagalba. O ką daryti tiems, kurie neturi, į ką atsiremti, – pavyzdžiui, gyvena vaikų globos namuose arba socialinę riziką patiriančioje šeimoje, kurioje kasdienis tėvų lėbavimas yra svarbesnis už nuoširdų pokalbį su savo vaiku? Kur dėtis jaunuoliui, kai jam sukanka 18 metų ir vaikų globos namai užveria duris? Kaip kabintis į gyvenimą, jeigu iki šiol jo niekas nemokė nei pasigaminti maisto, nei susitvarkyti buities, nei planuoti pajamas ir išlaidas, o deramo pavyzdžio jis savo gyvenime iš viso nėra matęs?

Ne paslaptis, kad nesulaukę suaugusiojo pagalbos tokie jaunuoliai greitai nueina klystkeliais. Kad tokių liūdnų atvejų būtų kuo mažiau, dabar visoje šalyje vykdomas bandomasis projektas, suteiksiantis realų šansą mažiau galimybių turinčiam jaunuoliui integruotis į visuomenę. Tai palydimosios globos paslaugos, kai suaugęs žmogus tokiam jaunuoliui padeda pasiruošti ir žengti pirmuosius savarankiško gyvenimo žingsnius.

Gyvenimas ėmė sparčiai keistis

Vaikų globos namuose užaugusiam vaikui labai nedrąsu pradėti savarankišką gyvenimą. Taip jautėsi ir Radviliškio vaikų globos namuose su broliu užaugusi Milda (vardas pakeistas, - redakcijos pastaba). Tačiau sulaukusi pilnametystės mergina neatsidūrė gatvėje, nes norėjo įgyti virėjos profesiją, todėl įstojo į vieną iš šalies profesinių mokyklų ir apsigyveno bendrabutyje.

Dažnai tokios įstaigos vasarą, pasibaigus mokslo metams, užveria duris, ištuštėja ir jų bendrabučiai, o Milda neturi pas ką grįžti per vasaros atostogas, nes tikrųjų savo tėvų nenori nei prisiminti, nei apie juos kalbėti. Mergina mėgino įsidarbinti, tačiau nesėkmingai, nes be suaugusiojo pagalbos ji nesugebėjo pasiruošti darbo pokalbiams.

Mildai į pagalbą atskubėjo palydimosios globos atvejo vadybininkė Ingrida Volosova, ir nuo tos dienos jaunos merginos gyvenimas ėmė sparčiai keistis. Iš institucinės globos pertvarkos projekto lėšų merginai buvo išnuomotas butas. „Iš pradžių reikėjo visko: ir maisto, ir puodų, ir kitų buities reikmenų, kurie buvo nupirkti už projekto lėšas“, - vardija palydimosios globos atvejo vadybininkė.

Ir dirba, ir mokosi

Pašnekovė neslepia, kad su Milda susitikinėti teko labai dažnai, nes merginai aiškiai trūko ne tik palaikymo ir paramos, bet ir tam tikrų kasdienių įgūdžių.

„Sunkiausia merginai buvo surasti darbą Radviliškyje, nors kartu su ja ėjome pas darbdavius. Pagaliau Šiauliuose Mildai radome darbo – jai pavyko įsidarbinti pakuotoja. Nors dirbti tenka pamainomis, mergina yra labai motyvuota, todėl geba suderinti savo mokslus ir darbo įsipareigojimus“, - pasakoja I. Volosova.

Pradėjusi gauti atlyginimą Milda jau galėjo ne tik pati įsigyti maisto ir būtiniausių prekių, bet ir susimokėti komunalinius mokesčius už jai išnuomotą butą. Čia ir vėl labai pravertė palydimosios globos atvejo vadybininkės pagalba, nes mergina nemokėjo realiai įvertinti turimų pajamų ir planuoti savo išlaidų.

„Džiaugiuosi, kad Milda mokosi, kabinasi į gyvenimą“, - sako I. Volosova ir neabejoja, kad mergina baigs pradėtus mokslus nepaisant sudėtingo pamainomis vykstančio darbo grafiko.

Nenori grįžti į gatvę

Iš viso I. Volosova kuruoja 10 jaunuolių, kuriems teikiamos palydimosios globos paslaugos. Keturi iš jų – Radviliškio rajono gyventojai.

Palydimosios globos atvejo vadybininkė sako, kad jaunuoliai, norintys išmokti gyventi visavertiškai, patys turi stengtis ir būti pakankamai motyvuoti, nes jeigu toks žmogus nustos mokytis ir nenorės dirbti – jam padėti bus neįmanoma.

„Yra buvę tokių atvejų, kai teko nutraukti buto numos sutartis, bet labai mažai. Ir mes žiūrime, kad jaunuoliai gyventų tvarkingai, ir jie patys nenori grįžti į gatvę ar į socialinę riziką patiriančias savo šeimas“, - pastebi specialistė.

Iš blogos aplinkos – į universitetą

Palydimosios globos paslaugas Šiaulių regione teikiančios bendrovės „Projektų įgyvendinimo grupė“ direktorė Kristina Jurjonė sako, jog svarbiausia, kad jaunuoliai, sulaukę pilnametystės, nepatektų į aplinką, kurioje vyrauja žalingi įpročiai, o be specialistų pagalbos jaunuoliams dažnai nebelieka kito pasirinkimo.

Pasak vadovės, labai svarbu jaunuoliams padėti išugdyti savarankiško gyvenimo įgūdžius, susirasti darbą, nes pirmieji savarankiško gyvenimo žingsniai yra patys pavojingiausi, čia didžiausia rizika suklupti.

„Palydimosios globos atvejo vadybininkai kartu su jaunais žmonėmis eina į savarankišką gyvenimą ir jiems pataria, padeda, motyvuoja. Ypatingas dėmesys skiriamas jaunuolių galimybių ir gebėjimų įvertinimui, motyvuojant mokytis ir įgyti išsilavinimą, siekiant aukštesnės pozicijos darbo rinkoje. Šis projektas apima ne tik vaikų globos namuose užaugusius jaunuolius, bet ir tuos, kurie auga didelių sunkumų patiriančiose šeimose. Teko sutikti nemažai gabių vaikų, kurie anksčiau gyveno netinkamoje aplinkoje, o dabar štai mokosi universitete“, - pastebi K. Jurjonė.

Ateitis – savivaldybių valioje

Paklausta, ar nuomojamų butų savininkai geranoriškai patiki raktus sužinoję, kas bus jų nuomininkai, įmonės vadovė patikina, kad jiems nėra ko nerimauti, nes visą riziką prisiima projekto vykdytojai. „Nereikia bijoti jaunimo, nes mes su juo dirbame. Dar nebuvo problemų“, - užtikrina direktorė.

Anot K. Jurjonės, bandomasis projektas už Europos Sąjungos lėšas bus vykdomas tik vienerius metus – iki kitų metų vasario. Iki to laiko projekto vykdytojai planuoja visoms savivaldybėms pristatyti savo darbo vaisius, o tada jau pačios savivaldybės spręs, ar joms reikia pirkti tokias paslaugas ateityje.

„Jeigu savivaldybės pamatys šių paslaugų naudą, manau, kad arba bus skelbiamas viešasis tokios paslaugos pirkimas, arba savivaldybės šias funkcijas paves vykdyti kažkuriai iš savo įstaigų“, - kalba įmonės vadovė.

Kas yra palydimoji globa?

 • Palydimoji globa – tai jaunuoliams teikiama socialinė paslauga, kurią jie gali gauti palikdami vaikų globos namus, rūpintojo ar asocialiai gyvenančios šeimos namus arba jau yra pradėję savarankiškai gyventi, tačiau jiems trūksta socialinių įgūdžių ir finansinio raštingumo, todėl reikalinga suaugusio žmogaus pagalba.

 • Paslauga gali būti teikiama 16–24 metų jaunuoliams (taip pat ir turintiems negalią ar specialiųjų ugdymosi poreikių), paliekantiems ar jau palikusiems globos sistemą arba socialinę riziką patiriančią šeimą.

 • Palydimosios globos paslaugų pagrindinis tikslas yra užtikrinti, kad visiems mažiau galimybių turintiems minėto amžiaus jaunuoliams būtų prieinama ir suteikiama reikalinga pagalba (įskaitant ir buto nuomą), kuri padeda sėkmingai adaptuotis bendruomenėje ir išmokti gyventi savarankiškai.

 • Šiuo metu paslauga išbandoma visuose Lietuvos regionuose.

 

 

 

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Savaitgalį visi keliai vedė į Radviliškio rajone esantį Burbiškio dvarą. Čia pavasariškai i...
Prieš Velykas, Didįjį pirmadienį, Radviliškio parapijos bažnyčioje užvirė intensyvūs darba...
Gegužės 20 dieną į Radviliškio viešąją biblioteką radviliškiečius, mėgstančius skaniai ...
Šeduviams ir miesto svečiams nebereikės rankoje spausti saldainių popierėlių ar neradus šiuk...
Aukštelkuose gyvena Artūras Satkevičius, kuris vienas augina tris mažamečius vaikus: Faustą, K...
Tarptautinę Šeimos dieną Radviliškio rajono gyventojai šventė lyg viena didelė šeima - Radv...

Baseinas Radviliškyje, sporto aikštynas Šeduvoje, rekonstruoti Baisogalos ku...

Savivaldybės didžiojoje salėje surengtas Demokratijos ir socialinių įgūdžių mokyklos „Atei...
Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre vyko regioninis virėjo specialybės mokinių pro...
Savaitgalį vykusių Europos Parlamento rinkimų intriga Radviliškio rajone buvo ta, jog dėl europ...
Gegužės 21-ąją garsiai šurmuliuodami Radviliškio rajono savivaldybės vadovų ir Administracij...
Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centro kvietimu Radviliškio rajono polic...
Gegužės 29-ąją Viešojoje bibliotekoje surengtas jau ketvirtojo Radviliškio rajono savivaldybė...
Kai lauke skaisčiai šviečia saulė, vieni traukia prie vandens telkinių, o kiti stropiai linksta...
Žydinčiu miestu jau nuo seno vadinama Šeduva ir toliau pateisina savo vardą. Uoliai savo aplinko...
Gegužės 30–31 dienomis Radviliškio rajone ir gretimose savivaldybėse surengtas XIX-asis tarpta...
Radviliškio rajono savivaldybėje viešėjo Aleksandro Stulginskio universiteto atstovai. Susitikim...
Delegacija iš Skaros, Švedijos, vadovaujama Skaros savivaldybės merės Barbro Hassel, viešėjo R...
Šalyje maudymosi sezonas prasideda birželio 1 dieną ir tęsiasi iki rugsėjo 15 dienos. Atsižvel...
Šeduvos gimnazijos specialiojo ugdymo skyriaus parke įkurtoje ir neseniai iškilmingai atidarytoje...
Radviliškio miesto kultūros centro salė birželio 3 dieną prisipildė jaunystės, juoko, pasidid...
Vos tik paskelbėme apie rajono valdžios planus šiais metais pradėti statyti baseiną mieste, spo...
Praėjusį sekmadienį Radviliškio miesto laisvalaikio ir pramogų parke netrūko šurmulio. Beveik...
Radviliškio rajone, prie Šeduvos esančiame Raudondvario aerodrome, savaitgalį vyko Lietuvos lėk...
Balsavimas
 • Jau seniai laikas.
 • Manau, kad karantino iš viso nereikėjo skelbti.
 • Kol yra sergančių, karantino nutraukti negalima.
 • Karantiną šalies valdantieji tęs iki rinkimų, nes tai jiems naudinga.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas