Konkurso dalyviai ne tik rungėsi jau tradicija tapusiame konkurse

Garsas apie kojinių mezgimo čempionatą pasklido po pasaulį

Aušra MIKŠIENĖ

Kai Radviliškyje buvo pirmąkart surengtas daugelį nustebinęs ir būrį smalsuolių pritraukęs kojinių mezgimo čempionatas, organizatoriai tyliai svajojo, kad tai galėtų tapti gražia tradicija. Dabar, nuvilnijus jau aštuntosioms virbalų virtuozų varžytuvėms, kuriose varžėsi ir viešnios iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Kanados ir net Australijos, abejonių nelieka – garsas apie kojinių mezgimo čempionatą jau plačiai paplitęs po visą pasaulį.

Tuo itin džiaugiasi kruopščiai dalyvių darbus vertinusi pasaulinio kojinių mezgimo čempionato komisijos pirmininkė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus valdybos narė Sigita Damanskienė. Tautiniais rūbais pasipuošusi moteris pasakoja esanti sužavėta viešnių iš už Atlanto aktyvumu: „Iš tolimiausių pasaulio kraštų jas visas atvykti į Lietuvą sutelkė Donna Druchunas. Mūsų susitikimas buvo itin turiningas, prasmingas, dinamiškas, aktyvus, šviesus, spalvingas, šiltas emocine prasme. Užsienietės mezgėjos, labiau besigilinančios į mezgimo techniką, Lietuvoje atrado subtilių spalvų ir raštų derinių, išradingai įkomponuotų į lietuvių mezginius“.

Amerikietė išleido knygą apie lietuvių moterų mezgimo raštus

Net kelerius metus sekusios naujienas apie mezgimo čempionatą Radviliškyje, Amerikos, Kanados ir Australijos rankdarbių mylėtojos pagaliau pasiryžo išbandyti ir savo jėgas. Į Lietuvą atvyko septyniolikos mezgėjų grupė, iš kurių šešios liepos 8-ąją čiupo virbalus į savo rankas, viena tapo komisijos nare, o likusios susibūrė į audringą palaikymo komandą.

Jų vadovė, Vermonte gyvenanti Donna Druchunas, išleidusi mezgimo knygą apie lietuvių moterų mezgimo raštus, jų spalvines gamas, tautinius motyvus mezginiuose, tikina, kad dalyvavimas čempionate – išsipildžiusi sena svajonė: „Mums čia labai smagu. Į Lietuvą atvykstu kaskart, vos tik turiu šansą. Visi yra labai draugiški, malonūs. Kodėl čia esame? Mylime kojines ir mezgimą. Esu išleidusi knygą, o visos šios moterys, atvykusios kartu, ją perskaitė ir labai susidomėjo, panoro viską išbandyti megzdamos ne savo namuose, o kartu su lietuviais, autentiškoje aplinkoje. Įspūdžiai – nepakartojami“.

Mezginių raštas skirtas miesto gimtadieniui

Kaip įprasta, tarp 42 šiemet besivaržiusių dalyvių buvo galima išvysti ir jau ne kartą matytų veidų. Štai mezgėja Lidija Javsejeva iš Visagino pasakoja, kad į čempionatą atvyko jau penktąjį kartą: „2005 metais buvau užėmusi antrąją vietą, o pernai dalyvavome kaip klubas. Kartu mezgėme atskiras saulės ženklo detales ir sukūrėme bendrą kojinę. Taip pat pasisekė, nes gavome prizą už idėją ir originalumą. Tiesa, šiemet organizatoriai tik prieš dvi savaites paskelbė, koks bus raštas, tad ruoštis buvo mažiau laiko“.

Komentuodama pokyčius komisijos pirmininkė S. Damanskienė šypteli: „Tai reiškia, kad mezgėjos dar iki čempionato atlieka namų darbus, ruošiasi, analizuoja raštus. Tačiau ir dvi savaitės – pakankamas laiko tarpas susipažinti su žirgelio simboliais mezginyje“.

Anot Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus valdybos narės, šiemet žirgo simbolis pasirinktas neatsitiktinai. Kadangi šiemet Radviliškis švenčia garbingą 450-ies metų jubiliejų, o miesto herbe pavaizduotas būtent žirgas, skleidžiantis šviesą, tai ir mezginių raštas susietas su miesto gimtadieniu.

Jau ne pirmus metus konkurse savo jėgas išbandė ir šiaulietės. Viena iš jų, Angelė Bučelienė, sako, kad jai patinka pabendrauti, susiburti į tokį išskirtinį renginį: „Mes atvykstame vis keturios. Aš dalyvauju jau ketvirtą kartą. Aplinka ir atmosfera – puiki. Tokie konkursai reikalingi: pasižiūri, kaip kiti mezga, ir pati kažko naujo išmoksti. Pamatai daugiau raštų, praturtini mezgimo akiratį. Man čia patinka. Praėjusį kartą gavau dovanų siūlų, nors nežinau už ką“.

Ir garbaus amžiaus mezgėjų, ir jauniausių konkurso dalyvių pirštai virbalus krutino ir siūlus raizgė vikriai. Po intensyvaus darbo garbinga komisija atrinko geriausias mezgėjas ir paskelbė nugalėtoją.

Čempionės titulas – Kauno rajono mezgėjai

Šiemet pirmąją vietą kojinių mezgimo čempionate iškovojo 49-erių Aida Šešelgienė iš Kauno rajono. Antroji vieta atiteko Marai Mertenai iš Latvijos. 75-erių metų mezgėja su šypsena tikino, kad megzti netrukdo nei sveikata, nei amžius, tad visko gali būti, kad ją išvysime ir kitų metų čempionate. O trečiąją vietą šiemet iškovojo visaginietė 46-erių Rita Kuprinskaitė.

Paskelbta ir kojinių parodos laimėtoja. Ja šiemet tapo praėjusių metų čempionate geriausios mezgėjos titulą pelniusi Vanda Podina iš Latvijos. Ši mezgėja savaitraščiui „Radviliškio naujienos“ yra pasakojusi, kad dalyvavimas tokiame čempionate jaudulio jai nesukelia, tačiau pabrėžė tautinius skirtumus. Esą raštą išmegzti nesunku, nes visoje Šiaurės Europoje raštai labai panašūs, tačiau skiriasi spalvos. Egzistuoja tautiniai spalvų skirtumai: latviai mėgsta geltoną, žalią spalvas, o lietuviai savo raštuose naudoja visiškai kitokias. Išskirtinumas greičiausiai ir lėmė tai, kad jos darbai parodoje sulaukė didžiausio pripažinimo.

Paskelbtos ir kitos nominacijos. Sudėtingiausią mezgimo techniką naudojo Vaiva Vaičiulytė iš Mažeikių, originaliausios kojinės autore tapo Genovaitė Janulienė iš Raseinių, tautiškiausios kojinės autorė, nepraleidusi nė vieno kojinių čempionato, – radviliškietė Olė Plungienė.

Niekam ne paslaptis, tačiau ir vėl paskelbta apie vienintelį mezgėją vyrą – panevėžietį Raimundą Mikuševičių, kuris ir šiemet kartu su moterimis rungėsi kojinių mezgimo čempionate. Pagerbtos ir savo amžiumi išsiskyrusios mezgėjos. Jauniausia šiemet – septyniolikametė Samanta Šapranytė, kuri čempionate pirmąkart dalyvavo dar būdama vos penkiolikos. Vyriausioji čempionato dalyvė šiais metais buvo šeduvietė Konstancija Goštautienė, sulaukusi jau 87-erių.

Visi varžytuvių dalyviai gavo padėkos raštus už dalyvavimą konkurse ir statulėles su čempionato simbolika.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE