SutinkuSiekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku”.
Šiandien yra: 2020-04-01, Trečiadienis, 00:34:00 Radviliškio krašto naujienų portalas
RSS
Pagrindinis Aktualijos Eibariškių parke užvirė darbai

Eibariškių parke užvirė darbai

  • Eibariškių parke užvirė darbai

    Kraštovaizdžio architektas, miškininkas Mantas Pilkauskas teigia, kad Eibariškių parke augantys medžiai buvo susodinti per tankiai, todėl pradėjo stelbti vienas kitą, dalies medžių apatinė lajos dalis retėja, nes jiems trūksta šviesos. Dabar dar laikas padaryti atranką, sudaryti stipresniesiems medžiams vietos, kad sumažėjus konkurencijai jie gautų daugiau šviesos jie išvystytų plačias nuo žemės į dangų kylančias lajas.

Jau pradėti Eibariškių parko tvarkymo darbai. Rangos darbų konkursą laimėjusi įmonė UAB „Statybų kodas“ šiaurinėje parko dalyje jau pradėjo tiesti takus. Ruduo ir artėjanti žiema yra geras metas parko medynų retinimui.

Pavasarį bus sodinami medžiai ir krūmai, o gėlynų sodinimas ir vejų sėjimas bus vieni iš paskutiniųjų darbų kitų metų vasaros antroje pusėje. Toks lauko darbų eiliškumas yra logiškas ir įprastas.

Medžiai ėmė stelbti vienas kitą

Pasak UAB „Želdynai“ kraštovaizdžio architekto, miškininko Manto Pilkausko, Eibariškių parke prieš 25–30 metų buvo pasodinta medžių, kurie dabar jau susiformavo į parko medynus. Vieni medynai gryni, kuriuose auga vienos rūšies medžiai, o kiti – mišrūs. Sodinimo atstumai ir tos pačios rūšies medžių grupavimas guotais po kelis rodo, kad darbai organizuoti specialisto ir būta tam tikro sumanymo.

M. Pilkauskas sako, kad labiau patyrusi kraštovaizdžio architekto ar miškininko akis pastebės, kad vadovautasi ekologiniais principais. Medynų rūšinė sudėtis atitinka jiems būdingą augavietę. Beržai pasodinti žemesnėse, drėgnesnėse, pelkėjančiose vietose, o paprastieji ir raudonieji ąžuolai, paprastosios ir baltosios eglės, paprastosios, kalninės ir veimutinės pušys – ant kalvelių viršūnių.

Specialistas pastebi, kad medžiai buvo sodinami siekiant kurti parką, o sodinimo atstumai buvo parinkti didesni nei sodinat mišką. „Daug kur sodinta kas 3-4 metrus, tačiau medynai susivėrė. Medžiai pradėjo stelbti vienas kitą, dalies medžių apatinė lajos dalis retėja, nes jiems trūksta šviesos. Išaiškėjo perspektyvūs, parko ateities medžiai. Matosi ir tie, kurie nepasieks pirmojo ardo, nes anksčiau buvo pažeista jų viršūnė, tad daugelis auga didžiųjų paunksmėje“, - pasakoja M. Pilkauskas.

Gyventojai kviečiami pasikalbėti su specialistais

Kraštovaizdžio architektas sako, kad dabar dar laikas padaryti atranką, sudaryti stipresniesiems medžiams vietos, kad sumažėjus konkurencijai ir gavę daugiau šviesos jie išvystytų plačias nuo žemės į dangų kylančias lajas. Ateities medyne paprastieji ąžuolai galėtų augti 7–9 metrų atstumais, o brandžiame medyne – ir dar rečiau. Anot specialisto, to nebūtina pasiekti per vienus metus, tačiau dabar – tinkamas laikas išlaisvinti perspektyviausius medžius ir pašalinti pažeistomis viršūnėmis, sužeistais kamienais ir atsiliekančius augimo procese medžius.

Apie tai šių metų spalio 28 dieną 15 valandą gyventojai kviečiami pasišnekėti Eibariškių parke. Susitikimas vyks aikštelėje prie pagrindinio įėjimo į Eibariškių parką (nuo Šiaulių gatvės, prie šiluminės trasos arkos). Medynų retinimo klausimus aiškins UAB „Želdynai“ kraštovaizdžio architektas, miškininkas Mantas Pilkauskas. Susitikime dalyvaus darbus parke atliekančios įmonės atstovai, Radviliškio rajono savivaldybės, Radviliškio miesto seniūnijos atstovai.

Eibariškių parkas taps mėgiama poilsio vieta

Per Eibariškių parką Radviliškyje eina gamtinė riba tarp kalvotų moreninių ežeruotų aukštumų ir moreninių lygumų. Rytinėje parko dalyje yra mažai kalvotas ir daubotas priesmėlingas vietovaizdis, o vakarinėje plyti pelkėta moreninė lyguma, kuri žmonių iš dalies pertvarkyta, iškastos durpės ir molis. Karjeruose užtvenkus mažą upelį, sudarytas didelis, apie 4 hektarų, tvenkinys.

Skirtingos gamtos sąlygos teikia nevienodus galimumus panaudoti. Ieškant sprendimų, buvo parengtas projektas „Kraštovaizdžio formavimas ir ekologinės būklės gerinimas Radviliškio miesto Eibariškių parko teritorijoje“. Įmonė „Plėtros partneriai“, bendradarbiaudami su UAB „Želdynai“, parengė parko projektą, kuriam pritarė ir statybos leidimą išdavė Radviliškio rajono savivaldybė.

Specialistų teigimu, rytinėje parko dalyje ant žemų lėkštų kalvų tinka auginti vertingų vietinių medžių rūšių medynėlius ir pavienius svetimžemius medžius, bus nutiesti takai, pastatyti suolai, suolų užnugarius pridengs krūmų gyvatvorės, bus įrengtas vasaros teatras, vejos aikštė apjuosta taku su suolais ir gėlynais, įrengtas žaliasis labirintas. Vakarinėje parko dalyje bus nutiestas pažintinis takas per pelkę, ant dirbtinės kalvos pastatytas apžvalgos bokštas stebėti paukščiams ir viso parko erdvei apžvelgti. Tvenkinys parko centre sudaro geras sąlygas maudytis ir ilsėtis prie vandens. Antruoju etapu prie tvenkinio bus įrengtos sporto aikštelės.

Parengė Jonas MARCINKUS

Komentarus prašome rašyti etiškai, už jų turinį portalo administratorius neatsako.

Susijusios naujienos

Savaitgalį visi keliai vedė į Radviliškio rajone esantį Burbiškio dvarą. Čia pavasariškai i...
Prieš Velykas, Didįjį pirmadienį, Radviliškio parapijos bažnyčioje užvirė intensyvūs darba...
Gegužės 20 dieną į Radviliškio viešąją biblioteką radviliškiečius, mėgstančius skaniai ...
Šeduviams ir miesto svečiams nebereikės rankoje spausti saldainių popierėlių ar neradus šiuk...
Balsavimas
  • Jaučiuosi saugiai ir nesu patekęs į jokius incidentus.
  • Jaučiuosi saugiai, bet sutemus stengiuosi nekišti nosies į lauką.
  • Dieną - saugu, o sutemus - nesaugu.
  • Būtų saugiau, jeigu daugiau policininkų patruliuotų gatvėse.
  • Labai nesaugu.
Šiandienos Orai
REKLAMA

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas