Baisogalos gimnazijos mokiniai aiškinosi, kaip būti pilietiškiems

Kaip būti pilietiškam? Į šį klausimą ieškojo atsakymo Baisogalos gimnazijos mokiniai rugsėjo 23 dieną dalyvaudami gimnazijos bendruomenės pilietiškumo ugdymo dienos „Pilietinis pasipriešinimas – kaip jį suprantame šiandien“ veiklose.

Pirmąjį užsiėmimą klasių vadovai skyrė diskusijai su auklėtiniais projektinės dienos organizatorių pasiūlytomis temomis: Baltų vienybės diena, Lietuvos žydų genocido minėjimo diena, pokario rezistencija – pilietinio pasipriešinimo pavyzdys, nacionalinis saugumas.

Diskusijos pabaigoje nuskambėjęs pavojaus signalas patikrino gimnazijos bendruomenės budrumą – tariamas gaisras priminė, kad būtina paisyti evakuacijos taisyklių.

Likusį laiką mokiniai ir mokytojai praleido įvairiose edukacijose gimnazijos aplinkoje. 5-8 klasių mokiniai susidomėję stebėjo viduramžių riterių stovyklavietę, ginkluotę ir kovą. Edukacija „Riterija Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ nukėlė mokinius į Vytauto Didžiojo laikų Lietuvą, kai susiformavo Lietuvos riterių luomas.

Programoje dalyvavę riteriai – kryžiuotis ir lietuvių bajoras ne tik pristatė autentišką aprangą, ginkluotę, bet ir pademonstravo kovos meną. Drąsiausi mokiniai pabandė akimirką tapti kovojančiais riteriais.

Panašia tematika gimnazijos aktų salėje vyko edukacija „Ginklai, sukūrę ir gynę Lietuvą“. Ji skirta supažindinti su XI–XIII a. baltų ginklais ir šarvuote. Ne tik ekrane, bet ir „gyvai“ mokiniai galėjo apžiūrėti senųjų ginklų kopijas, pasimatuoti sunkokus šalmus bei šarvus. Ypač mokinius domino edukatoriaus asmeninė patirtis riterių turnyruose.

Ypač smagiai laiką mokiniai leido sporto salėje edukacijoje „Tradiciniai lietuvių liaudies žaidimai ir pramogos“. Pirmiausia akį traukė daugybė salėje išdėliotų nematytų medinių įrankių, kurie, pasirodo, yra puikūs laisvalaikio palydovai.

Pirmiausia mokiniai buvo supažindinti su dūdelių iš nendrių drožimu. Paskui daugelis norėjo išbandyti įvairius žaidimus naudodami medines lazdas: „Rekežio nuvertimas“, „Rankų jėgos bandymas“, „Išstūmimas iš rato“ ir kt. Kai kurie miklino ranką pliauškėdami ilgais botagais. Pamažu sporto salė prisipildė besitreniruojančių vaikų.

Visos edukacinės programos buvo finansuotos iš mokiniams skirto kultūros paso lėšų.

Be pramogų, 5-8 klasių mokiniai dalyvavo pirmosios pagalbos teikimo mokymuose. Kaip taisyklingai atlikti dirbtinį kvėpavimą su prietaisu ir be jo, kaip padėti patyrusiam traumas, mokė gimnazijos slaugytoja D. Janušauskienė, jai talkino gimnazijos socialinė pedagogė D. Garuckienė.

Gimnazijos pirmokai pilietiškumo mokėsi Minaičių memorialiniame muziejuje – bunkeryje, kuriame 1949 metais buvo įkurtas Lietuvos laisvės kovos sąjūdis ir pasirašyta partizanų vadų Deklaracija, liudijanti Lietuvos nepriklausomybę.

II-IV klasių gimnazistai turėjo progą susipažinti su šiandienine karyba: ginklais, ekipuote, maskuote, karo tarnybos patirtimi, net patys išbandyti jėgas estafetėse gimnazijos stadione. Šią edukaciją vykdė Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Šiaulių regiono karo prievolės ir komplektavimo skyriaus kariai: kpt. Ieva Mocienė, št. srž. Osvaldas Sinušas, vyr. srž. Vytautas Juknevičius, Darius Pileckas ir kiti.

Be to, vyresnieji stebėjo „Delfi“ socialinio projekto „NežVairuok!“ dokumentinį filmą, pasakojantį apie tai, kokie pavojai tyko vairuojantį paspirtuką, dviratį ar automobilį ir tuo pačiu metu žvairuojantį į telefoną.

Visos edukacijos projektinę dieną buvo skirtos ugdyti mokinių pilietinę atsakomybę ir sąmoningumą. Projekto iniciatoriai – Baisogalos gimnazijos istorijos ir pilietiškumo mokytojai Lilijana Bagdonienė ir Mindaugas Vilnius, kuratorė – direktoriaus pavaduotoja ugdymui Asta Juzukonienė.

Birutė Gedžiuvienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE