Gydytojas psichiatras Mindaugas Šablevičius.

Baisogaloje garsiai ir drąsiai kalbėta savižudybių tema

Balandžio 6 dieną Baisogalos kultūros centre vyko respublikinė konferencija „Savižudybė: išgirskime, padėkime, išgelbėkime“. Konferencija buvo skirta visiems, kurie vienaip ar kitaip susiduria su žmonėmis.

Nors galime tyliai pasidžiaugti, kad savižudybių skaičius šalyje pamažu mažėja, tačiau jis išlieka vienas pirmųjų ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje. Vieni savižudybių skaičiaus mažėjimą traktuoja gyventojų skaičiaus mažėjimu, kiti – geresniu psichologinės pagalbos prieinamumu.

Pastebėta, kad pastaraisiais metais vis daugiau žmonių nebijo kreiptis į specialistus ir drąsiai kalbėti apie savo emocinius išgyvenimus, skaudžias patirtis, kankinančias mintis. Nors Radviliškio rajone mirtingumas nuo savižudybių viršija bendrą šalies vidurkį, tačiau vis dar bijoma apie tai kalbėti, manoma, kad tai neaktuali tema.

Labai trūksta ir psichologinės pagalbos teikėjų: ugdymo įstaigose trūksta psichologų, o vis daugiau paauglių neretai pagalvoja apie savęs žalojimą ar net ima save žaloti (remiamasi tyrimo „Paauglių polinkio savižudybei sąsajos su emocine būkle ir miego kokybe“ duomenimis, prof. dr. L. Šinkariova, psichologė A. Burkauskaitė).

Jei 2010 metais iš 677 paauglių 67 bandė save žaloti, tai 2018 metais iš 625 paauglių tokių jau yra 107. Tai rodo, kad egzistuoja rimta problema, kurią reikia spręsti, ir nereikia laukti, kad išaugus savižudybių skaičiui, būtų imta galvoti, o ką dabar daryti. Kuo anksčiau nustosime stigmatizuoti šį reiškinį, tuo daugiau išgelbėsime gyvybių.

Konferencijos dalyvius sveikinimo Radviliškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Marija Motiejūnienė, SJNUC metodininkė Gailutė Toleikienė, Baisogalos seniūno pavaduotoja Aldona Vaičiurgienė, Seimo narys Aurimas Gaidžiūnas.

Konferencijoje apie tai garsiai ir drąsiai kalbėjo lektoriai iš Vilniaus, Panevėžio, Kelmės, Radviliškio. Gydytojas psichiatras Mindaugas Šablevičius pasidalijo psichiatriniu požiūriu į savižudišką elgesį, gydytojas psichiatras psichoterapeutas Jan Hilbig pristatė atvejo vadybos ir Dialektinės elgesio terapijos reikšmę savižudybių prevencijai. Ilgametės darbo patirties su suicidiniais klientais turinti buvusi baisogalietė, o dabar Vilniaus psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos skyriaus vedėja, dr. psichologė Vaiva Klimaitė atskleidė psichologinės pagalbos galimybes mėginusiems nusižudyti.

Visus susirinkusiuosius nustebino Violetos Cimalanskaitės, Kalėjimų departamento prie LR Teisingumo ministerijos Resocializacijos skyriaus vyriausiosios specialistės, psichologės pranešimas „Savižudybės ir jų prevencija laisvės atėmimo vietose“, kuriose savęs žalojimo, savižudybių skaičius keliasdešimt ir kelis šimtus kartų viršija bendrą šalies vidurkį.

Į suicidinį reiškinį buvo pažvelgta ir teologiniu požiūriu: pranešimą „Bažnyčia apie savižudybes: istorija ir kanonų teisė“ skaitė kunigas, bažnytinės teisės daktaras Mindaugas Sabonis ir Baisogalos klebonas Tomas Janavičius.

Ypač priverčiantį susimąstyti ir emociškai paveikiantį pranešimą pristatė Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Radviliškio rajono policijos komisariato vyriausiasis tyrėjas Aivaras Kardašius.

Apie savižudybių prevenciją konferencijoje kalbėjo Rimantas Misevičius, Valstybinis psichikos sveikatos centro Savižudybių prevencijos biuro vyriausiasis specialistas, psichologas, kuris pristatė Lietuvoje vykdomas savižudybių prevencines programas, jų prasmę ir reikalingumą.

Savo patirtimi vykdant savižudybių prevenciją ir taikant Kupiškio savižudybių prevencijos algoritmą pasidalijo Kelmės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja, socialinio darbo ekspertė Reda Každailienė.

Viešnia iš Panevėžio Renata Gataveckaitė trumpai pristatė asociacijos „Artimiems“ veiklą, nes yra jos savanorė, grupės nusižudžiusiųjų artimiesiems grupės vadovė Panevėžyje.

„Rotary“ klubo atstovas paskatino konferencijos dalyvius kreiptis pagalbos bendruomenėms, vykdant įvairias prevencines programas.

Susirinko daugiau nei šimtas konferencijos klausytojų, tačiau gaila, kad niekas neatstovavo didžiosioms rajono ugdymo, sveikatos priežiūros įstaigoms. Džiugu, kad susirinko gausus būrys rajono socialinių darbuotojų, atstovaujančių Radviliškio parapijos bendruomenės socialinių paslaugų centrui. Šiuo metu rajone trūkstant profesionalios psichologinės pagalbos šie žmonės yra pirmieji, galintys padėti tiems, kurie jaučiasi vieniši, neišklausyti, nesuprasti. Be Radviliškio krašto atstovų į konferenciją atvyko Panevėžio, Šiaulių, Pakruojo, Kauno atstovai.

Tikimasi, kad ši konferencija buvo svarbus žingsnis į priekį vykdant savižudybių prevenciją Radviliškio rajone ir visoje šalyje. Labai svarbu, kad psichologinį skausmą kenčiančio žmogaus pagalbos šauksmą išgirsime, laiku jam padėsime ir išgelbėsime jo gyvybę. Juk kaskart po suicidinio bandymo lieka neaišku, ar pasaulis neteks dar vienos gyvybės, ar mažiausiai 6 artimiausi jam žmonės turės kęsti begalinį skausmą netekę savo artimojo.

Psichologė Agnė Burkauskaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami Video

TAIP PAT SKAITYKITE